2017 Yılının İlk Çeyreğinde Apple'ın Net Karı ve Geliri Arttı

Cupertino'lu teknoloji devi Apple 2017 yılına hızlı bir giriş yaptı. Yılın ilk çeyrek diliminde Apple'ın net karının ve gelirinin anlamlı derecede artış gösterdiği belirtildi.

2017 Yılının İlk Çeyreğinde Apple'ın Net Karı ve Geliri Arttı
2017 Yılının İlk Çeyreğinde Apple'ın Net Karı ve Geliri Arttı Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 1378 kez okundu.

Apple'ın yayınladığı finansal raporlara göre firma geçtiğimiz yıl aynı döneme göre %4.5 gelir artışı sağlarken ilk üç ayın toplam geliri 52.9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Yayınlanan rapora göre Apple'ın toplam gelirinin yaklaşık olarak %65'i de uluslar arası satıştan elde edildiği görüldü.

Firmanın geçtiğimiz yılın Ocak-Şubat-Mart dönemine göre net karı ise %4.8 artış göstererek 11 milyar dolar seviyesine kadar çıkmayı başardı.

Bu yılın ilk çeyreğinde iPhone satışları geçtiğimiz yıla göre %0.8 düşüşle 50.8 milyon rakamına, iPad satışları ise %12.7 düşüşle 8.9 milyon seviyesine kadar geriledi.

Bu yıl tanıtımı yapılan Yeni MacBook satışları ise %5 seviyesinde artış göstererek 4.2 milyon adete ulaşmayı başardı.

Apple'ın net karının beklenenden daha düşük olarak ortaya çıkması şirketin NewYork borsasında hisselerinin düşüş yaşamasına neden oldu. Günü 147.52 dolardan kapatan Apple'ın hisselerinin, firma tarafından yayınlanan net kar ve gelir durumu sonrası %2.1 kayıp yaşayarak 144.40 dolar seviyesine kadar gerilediği görüldü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi