2018’de Android ve Chrome Platformlarını Tarihe mi Gömecek?

Her yıl ortaya atılan bazı klasikleşmiş söylentiler vardır. Teknoloji dünyasında bu söylentiler arasında en çok dikkat çekeni Google’ın dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Android’i ve Chorme OS işletim sistemini bitireceği iddiasıdır. Peki 2018’de bu gerçekleşecek mi?

 2018’de Android ve Chrome Platformlarını Tarihe mi Gömecek?
 2018’de Android ve Chrome Platformlarını Tarihe mi Gömecek? hande erol
Bu içerik 632 kez okundu.

2017’de internette gördüğümüz çoğu şeye inanmamamız gerektiğini bir kez daha öğrendik. Google’ın Android ve Chrome’u sonlandırıp üzerinde çalıştığı yeni bir işletim sistemini sunacağına dair iddialar gene ayyuka açıktı. Bu iddialara Chrome OS ile çalışan Google üretimi olan Chromebook’lar da dahil. Android ve Chrome OS yerine ekosistem şeklinde çalışan merkezi bir işletim sistemi üzerinde çalışıldığını duymuşsunuzdur. Duymadıysanız, şimdi duymuş oldunuz.

Chrome OS ile çalışan Chromebook dizüstüler her ne kadar ülkemizde popüler olmasa ve Google tarafından doğrudan satılmasalar da, küresel çapta önemli bir konuma sahipler. Android’in ne kadar popüler olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Bu iki işletim sistemini tarihe gömüp, yerlerine hem telefonlarda hem de bilgisayarlarda kullanılacak tek bir işletim sistemi getirmek mantıklı görünüyor. Üstelik Google markalı bilgisayarların satışlarını arttırıp firmaya olumlu bir şekilde yansıyabilir. Peki bu iddiaların gerçek ve tutarsız yönleri neler? Gelin yakından bakalım.

Önce tutarlı veriler:
Google, Fuchsia adını verdiği açık kaynaklı bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. 
Şirket bu çalışmasını ilk olarak, Ağustos 2016’da GitHub platformundan yayınladığı açık kaynaklı kodlarla bildirmişti. 
Google'ın diğer işletim sistemlerinden farklı olarak Fuchsia Linux'a değil, Zirkon adlı bir çekirdeğe dayanıyor. (Zirkon’a eskiden "Macenta" adı veriliyordu.)
Zirkonun başlangıçta "gerçek zamanlı bir işletim sistemi", yani gömülü sistemlerin işletim sistemi deniyordu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi