300 Milyon Yıl Önce Türkiye Okyanus Ülkesiymiş!

Fransız ünlü bilim sitesi "La Terre du Futur" yayınladığı "Pangea" araştırması büyük ilgi gördü. İşte "La Terre du Futur"a göre 300 milyon yıl önce Dünya'nın hali!

300 Milyon Yıl Önce Türkiye Okyanus Ülkesiymiş!
300 Milyon Yıl Önce Türkiye Okyanus Ülkesiymiş! Burak AYDIN
Bu içerik 2634 kez okundu.

Fransa'da yayın yapan bilim sitesi La Terre du Futur'da "Pangea" araştırma pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başardı. Dünya'nın 300 milyon yıl öncesini gösteren Maleozoik dönemi sonları ile Mezozoik dönemi başlarında var olan dördüncü ve son "süper kıta" olarak bilinen Pangea dönemi bir harita ile aktarıldı. Günümüzden tam 175 milyon yıl önce yeryüzünde kıtaların ayrılmaya başlandığının aktarıldığı haritada okyanusların yerine sığ denizlerin olduğu ve dinazorların yaşadığı Pangea  döneminde ülkeler arasında herhangi bir sınırın olmadığı aktarıldı.

Ayrıca şimdilerde buzullarla kaplı olan Grönland ile Akdeniz'e komşu olmadığı halde iklimi ve diğer öğeleri benzer olan ve Akdeniz ülkesi olarak anılan Portekiz komşuydu. Haritada dikkat çeken bir diğer unsur da Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili kıtalar arası bir köprü değil de bir okyanus ülkesi olması.

türkiye

Kıtaların daha öncesinde bir olduğunu ortaya atan ilk isim olan Alfred Wegener'e göre dünyamızın şu anki hali bir yapbozun parçalarını temsil ediyordu. Ortaya atıldığı dönemde pek çok kişi tarafından bu fikir kabul görmese de günümüz bilim insanları tıpkı Alfred Wegener gibi düşünüyor. 

pangea
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi