5 dolarlık bilgisayar olan Omega2 bir kiraz büyüklüğünde!

Açık kaynaklı ve donanımlı cihazların popülerliği ve kullanımı arttığı şu zaman içerisinde Omega2 ile ortaya çıkan küçük bilgisayar, sadece 5 dolar fiyatına satılıyor!

Teknolojinin popüler ürünleri arasında yer alan nesnelerin interneti konusu, çeşitli donanımlarla nesneleri ve cihazları internete bağlanmasına olanak sunuyor. İnternet kontrolü ve çeşitli otomasyonlar yapabilmesini sağlayan donanımlardan biri olan Arduino ve bunun popüler olmasıyla türeyen Raspberry Pi kartı küçüklüğü ve uygun fiyatıyla gündeme geliyordu.

Omega2 cihazı aynı Raspberry Pi kartı gibi ortaya çıkan ve Kickstarter üzerinden destek alan önemli bir donanım ürünü olarak yıldızı parlamaya başladı. Bunun sebebi ise kiraz kadar küçük ve performanslı olması!

15 bin dolar bağış toplayan Omega2 fiyatı ise sadece 5 dolar olarak yayınlandı! Ancak bu fiyata sahip olunan donanımın miktarı ve seviyesi biraz küçük olabilir. Bu yüzden daha yüksek fiyata daha yüksek donanıma sahip bir Omega2 modeli edinmenizde mümkün.

Omega2 Özellikleri

Omega2 özelliklerine baktığımızda 5 dolarlık versiyonu için 64 MB RAM alanına ve 16 MP depolama birimine sahip olduğu görülüyor. Üzerinde 580 MHz hızında çalışan bir işlemci yer alıyor. Kasımda satışa çıkması planlanan bu cihaz, IOT için uygun olan bir donanım olduğunu sizlere hatıratalım.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı