ABD'li Kadın Astronot Peggy Whitson Uzayda Yürüyüş Rekoru Kırdı

ABD'nin en yaşlı kadın astronotu olan Peggy Whitson, aynı zamanda uzayda en uzun mesafe yürüyüş yapan kadın astronot olma ünvanını da eline aldı.

ABD'li Kadın Astronot Peggy Whitson Uzayda Yürüyüş Rekoru Kırdı
ABD'li Kadın Astronot Peggy Whitson Uzayda Yürüyüş Rekoru Kırdı Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 643 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı NASA kurumunda görevli 57 yaşında kadın astronot Peggy Whitson, şimdiye kadar uzaya en çok çıkan kadın astronot ünvanını 8 kez uzay yürüyüşüyle alırken, Sunita Williams'a ait olan en uzun süre uzay yürüyüşü rekorunu ( 50 saat 40 dakika) da geride bırakmayı başardı.

Geçtiğimiz yıl Uluslararası Uzay İstasyonu'nda en yaşlı kadın astronot ünvanını alan Peggy Whitson, mesleki kariyerinde toplamda 8 kez çıktığı uzayda 59 saatlik uzay yürüyüşü yaparak bu alanda da rekoru egale etmeyi başardı.

Peggy Whitson, 9 Aralık 2006 ile 22 Haziran 2007 ve 14 Temmuz 2012 ile 18 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirdiği uzay serüveninde toplamda 7 uzay yürüyüşü gerçekleştirmişti.

Rekorları egale eden Peggy Whitson'ın ne kadar süre daha astronotluk görevini sürdüreceği bilinmez ancak 57 yaşında bu tür rekorları eline almak bir kişinin işinde ulaşacağı en tepe noktası olarak değerlendirilebilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi