Adalet geldiğinde şarkılar misyonunu tamamlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan başlattığı "Adalet Yürüyüşü"nün sonunda İstanbul Maltepe Parkında gerçekleştirilen mitingde Onur Akın ve Zülfü Livaneli sahne aldı. Milyonlarla birlikte şarkılarını söyleyen Onur Akın “Kitlelere uygulanan basınca karşı bir patlamadır bu yürüyüş. Bekle Bizi İstanbul şarkısı adalet geldiğinde misyonunu tamamlayacaktır” dedi. Bir sanatçı olarak “Adalet Yürüyüşü”nden çok derinden etkilendiğini belirten Onur Akın, yürüyüş ve mitingle ilgili şunları söyledi: Adalet yürüyüşü tarihe rekor olarak geçmiştir

Adalet geldiğinde şarkılar misyonunu tamamlar
Adalet geldiğinde şarkılar misyonunu tamamlar Tugrul Demir
Bu içerik 642 kez okundu.Toplumların hak arama mücadelelerinde tarihe geçmiş bir çok önemli eylem ve olay vardır. Bu yürüyüşe en yakın ve benzer örnek 1930 yılında Gandhi'nin öncülüğündeki ünlü tuz yürüyüşüdür. Bu yürüyüş 388 km sürmüş ve 24 günde tamamlanmıştır. Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülüğü ve liderliğinde başlayan adalet yürüyüşü ise 450 km ve 25 gün sürmüş tarihi bir rekordur.
Basınca karşı bir patlama
15 yıllık AKP iktidarında, özelikle kendisinden farklı düşünen muhalif olan kitlelere yönelik dozu giderek artan, anti-demokratik, baskı, korku, yıldırma ve sindirme politikaları tahammül sınırlarını aşmıştır. Gelinen bu noktada, bu kitlelere uygulanan basınca karşı bir patlamadır bu yürüyüş. En önemli ve güzel yanı, haklı, barışcıl ve mağdur olan her kesimden insanı kapsamasıdır. Tüm mağdur ve ezilen kesimlerin artık dur deme noktasıdır.
‘Bekle Bizi İstanbul’ şarkısı adalet geldiğinde misyonunu tamamlayacaktır
İstanbul üzerine bir çok şiir yazılmış ve şarkılar bestelenmiştir. Ama toplumcu-gerçekçi sanat anlayışı ile yazılmış, İstanbul'u bütün güzellikleri, çelişkileri, sıkıntıları, acıları ve umutları ile anlatan en doğru şiirdir Vedat Türkali'nin şiiri. 1946 yılında yazılan bu şiiri 1987 yılında bestelemek bana nasip oldu. Bütün muhalif kesimlerin duygularına tanıklık eden bir umut şarkısı olarak, 30 yıldır dimdik ayakta. Bu ülkeye gerçek anlamda demokrasi, barış, özgürlük, eşitlik ve adalet geldiğinde bu şarkı da misyonunu tamamlamış olacaktır. Bu şarkıyı zaman içerisinde benden isteyen, iktidar partisi dahil olamak üzere, bir çok parti olmuş ve karşılığında büyük bedeller teklif etmişlerdir. Ben bu şarkının muhalifliğini, haklılığını, masumiyetini ve temizliğini korumak adına, gelen teklifleri hep red ettim. O yüzdendir ki milyonlarca insan bu şarkıyı sahiplenip, yıllardır tek bir ağızdan söylüyor.
Bugünlerin şarkısını besteleyeceğim
Ben, Pir Sultan Abdal gibi, Aşık Mahsuni Şerif gibi ozanlar geleneğine kendini yakın hisseden, toplumsal bütün hassasiyetlere duyarlı, çağına tanıklık eden ve o döneme dair ürünler veren, belge bırakan bir çizginin devamı olarak görüyorum kendimi. Adalet yürüyüşü beni bir ozan ve besteci olarak derinden etkiledi. Mutlaka bu büyük yürüyüşü en doğru ve en güzel anlatan bir eser çıkacaktır ortaya.
Yürüyüşe ve mitinge iş adamları desteği
Yürüyüş süresince ve miting gününde destek veren iş adamları adına konuşan İsmar Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Bilgen de süreçle ilgili şunları ekledi: “Adaleti arama yolunda hepimizin sorumluluğu var. Bu sorumluluk da bugünlerle sınırlı değil. Adalet için ne gerekiyorsa hem vatandaş olarak hem de iş adamları olarak desteğimizi sürdüreceğiz”.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi