ADANA’DA GÜVENLİ TİCARET ÇÖZÜMLERİ ANLATILDI

Euler Hermes Türkiye, Adana’daki iş ortağı LF Sigorta ile birlikte düzenlediği toplantıda güvenli ticaret çözümleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe ve Adana Hacı Sabancı OSB (AOSB) Başkanı Bekir Sütçü‘nün de katılımıyla Adana Divan Otelinde gerçekleşen etkinlikte, global ekonomik ve politik gelişmelerin yanısıra Türkiye’nin ekonomik görünümü değerlendirildi.

ADANA’DA GÜVENLİ TİCARET ÇÖZÜMLERİ ANLATILDI
ADANA’DA GÜVENLİ TİCARET ÇÖZÜMLERİ ANLATILDI Tugrul Demir
Bu içerik 501 kez okundu.

Açılış konuşmasını yapan Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, dünya çapında gelişmeler ve Türkiye’deki makroekonomik görünümü değerlendirerek, 2016’nın zorlu bir yıl olduğunu ancak global büyümenin yüzde 2,5 ile dirençli seyrettiğini vurguladı. Özüner, “Dünya geneline baktığımızda, ülke risk profillerinde iyileşmenin başladığını görüyoruz. Dünya GSYH büyümesinin 2017 ve 2018 yıllarında yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Türkiye için büyüme öngörümüz ise 2017 için yüzde 2 ve 2018 için yüzde 2,5. Gördüğümüz olumlu gelişmeler arasında Brezilya ve Rusya’nın büyümesinde canlanma, Arjantin ve Mısır’da FX rezervlerindeki iyileşme yer alıyor. Göz önünde bulundurmaya devam etmemiz gereken konular arasında milliyetçilik ve korumacılıktaki yükseliş, oldukça yoğun olan seçim takvimlerinin yatırımlar üzerinde yarattığı ‘bekleyelim, görelim’ etkisi ve bunun GSYH puanlarına düşüş olarak yansıması yer alıyor” dedi. Özüner, Türkiye’ye özel bir risk olarak ise döviz yükümlülüklerinin şirket karlılıklarını doğrudan etkilemesini gösterdi.

Euler Hermes alacak ve kefalet sigortalarına Adana’dan daha fazla talep bekliyor

Toplantıda Euler Hermes Türkiye’nin güvenli ticaret yapılması için sunduğu Alacak Sigortası ürününün yanı sıra bankacılık sisteminin sağladığı teminat mektuplarına muadil özellikteki Kefalet Sigortası ürünü de izleyicilere aktarıldı. Özüner, Adana’nın yılsonu ithalat ve ihracat rakamlarının 2007’den bu yana TRY cinsinden yaklaşık üç katına çıktığını, kurdaki değer kaybı nedeniyle dolar cinsi değerlerin yatay seyir izlediğini belirterek, ticaret açığının devam ettiğini söyledi. Özüner, Euler Hermes Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerine de değinerek, “Euler Hermes tarafından sigortalanan Adana’da muhkim şirketler ağırlıklı olarak metal ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Euler Hermes tarafından 2017 yılında Adana’daki 235 alıcı şirket üzerinde teminat taşıyoruz. Tekstil, Kimya, Gıda ve Otomotiv sektörleri bu teminatın yüzde 50’den fazlasını oluşturuyor” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi