Akenerji verim ve performans artışı için GE’nin dijital çözümünü seçti

GE ve Akenerji, GE'nin Predix* tabanlı Operasyon Optimizasyonu (OO) çözümlerinin Egemer Elektrik Üretim A.Ş.'de kullanımı için uzun süreli bir anlaşma imzaladı. Erzin Hatay'da yer alan doğalgaz kombine çevrim enerji santrali, 904 MW'lık işletme kapasitesine sahip.

Akenerji verim ve performans artışı için GE’nin dijital çözümünü seçti
Akenerji verim ve performans artışı için GE’nin dijital çözümünü seçti Tugrul Demir
Bu içerik 639 kez okundu.

Türkiye'de enerji santralinde uygulamaya alınanilk örneklerden biri olan GE'nin Operasyon Optimizasyonu (OO) yazılımı,elektrik üreticilerinin operasyonel sorunlarla mücadele etmelerine ve santral kaynaklarını piyasa koşullarında daha verimli şekilde kullanmalarına yardımcı olacak. Santraldeki dijital çözümlerin kurulumu 2017 sonunda başlayacak.

Akenerji CEO'su Serhan Gençer, "Bugün, bizim gibi işletmeciler Türkiye'deki zorlu enerji pazarındarekabet edebilmek için yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyuyor. GE’nin gelişmiş dijital çözümleri, ana performans göstergeleri odaklı analitikler sayesinde tüm operasyon süreçlerindedaha iyi görüntüleme ve öngörü ile operasyonel mükemmelliğe ulaşmamıza imkan sağlıyor. Santral verimliliğimizi arttırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda takip ettiğimiz yasal yönetmeliklere ve emisyon hedeflerimize ulaşmamızı destekliyor şeklinde konuştu.

GE Enerji Servisleri Doğu Avrupa ve Türkiye Genel Müdürü Murat Demirelise,"GE’nin gelişmiş dijital çözümlerinisantrallerinde kullanan müşterilerimiz, reel ekonomik getiriyi görüyorlar. Bu iyileştirmeler, üretimde yüzde 3'lük bir MW artışıileyakıt verimliliğinde yine yüzde 3'lük bir artışın yanı sıra giderlerde yılda2 milyon dolara kadar düşüş sağlayabiliyor” dedi.

Bu anlaşma, GE ile Akenerji’nin uzun süredir devam eden ilişkisini daha da ileri taşıyor. 2012'de iki şirket arasında imzalanan uzun sürelianlaşma, GE’nin Akenerji'nin yeni Egemer enerji santraline iki adet 9FB gaz türbini ve üç adet jeneratör temin etmesini ve ekipmanın uzun süreli ve güvenilir çalışmasıiçinservis hizmetlerini kapsıyordu. 2016'da bu ilişkinin kapsamı, santralin geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla dijital çözümlerin olduğu bir pilot projeyi de içerecek şekilde genişletildi.

Bu hizmetler dijital çözümlerle bir araya gelerek, Akenerji'nin santraloperatörlerine performansı arttırmaları ve bakım aralıklarını uzatmalarında yardımcı olmak için GE'nin özelleştirilmiş santral çözümleri platformu Fleet360*’ı sunuyor.

Akenerji'nin enerji santralinde uygulanması planlanan Operasyon Optimizasyonuyazılım uygulamaları, geliştirilmiş öngörülebilirlik sayesinde ileri güvenilirlik ve emre-amedelik, hassas performans takip ve tahmin becerisi, santral yetilerinin daha görünür hale getirilmesiyle sevkiyat optimizasyonu ve daha düşük üretim maliyetleriyle geliştirilmiş gelirtahmini becerisi gibi pek çok operasyonel avantaj sağlayabiliyor.

GE'nin Endüstriyel İnternet platformu Predix, enerji ve diğer pek çok alandaki çözümleriyle dijital dönüşümü destekliyor. Predix, şimdiden 26 binden fazla yazılım geliştiricinin katıldığı ekosisteme sahip. Endüstrilerde dijitalleşmeyi destekleyen bu ekosistem, müşterilerden gelen talepler ve GE'nin işbirlikleri ile sürekli genişliyor.

1989 yılında kurulan Akenerji, Türkiye'de 1.224 MW doğalgaz, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi kapasitesine sahip özel bir enerji şirketidir. Akenerji, sadece yenilenebilir enerji portföyü sayesinde yıllık 1 milyon tondan fazla CO2 emisyonunu önlüyor. Egemer doğalgaz tesisi, Türkiye'de üretilen toplam enerjinin yüzde 2,7'sini tek başına üretebilen, çevre dostu ve modern bir enerji santrali olarak tasarlandı.

*Predix, General Electric’in tescilli markasıdır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi