AKK Kalkıyor mu? BTK’dan Açıklama Geldi!

Adil Kullanım Kotası, pek çok insanın kaldırılmasını istediği etmenlerden bir tanesi. Bağlantı hızını oldukça düşüren bu duruma bir “dur” diyebilecek BTK’dan somut bir açıklama ise nihayet geldi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), uzun zamandır beklenen çalışmayı nihayet gerçekleştiriyor gibi görünüyor. Pek çok insan ve yer sağlayıcı tarafından adil bulunmayan ancak “adil kullanım kotası” adı verilen İnternet kullanımının bir süre sonra, kota aşıldığında yavaşlamasına dair bulunan sistem; muhtemelen uzun bir süreçte de olsa kaldırılacak ve BTK buna dair bir açıklamayı bugün yayınladı. Buna göre, önümüzde uzun bir yol var ancak ilk olarak atılacak adım, AKK’nin 3 Megabitlik kağnı hızından biraz daha yukarıya çekileceği yönünde.

2 Ay İçerisinde Başlıyor

BTK, yayınladığı metinde çalışmaların iki ay içerisinde başlayacağına haber vermiş ve ilk etapta bazı geliştirmelerin olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Kullanıcılardan ve internet duayenlerinden de görüş ve öneriler beklediğini, yazısında belirten BTK’ya göre ilk adım AKK hız limitinin biraz daha arttırılması ve AKK hakkında tüketiciye detaylı bilgi verilmesi yönünde olacak. Bir süre sonra ise kullandığımız kotaya gece 2 ila sabah 8 saatleri arası dahil olmayacak. Yani, internet kullanımının AKK’ya ulaştığı kota sadece gündüzleri çalışacak.

AKK Ne Zaman Kalkacak?

AKK kullanımın bitmesine dair uzun bir yolumuz var. Geliştirmeler yapılmaya ve projeye hazırlanmaya devam edilirken, BTK’nın AKK konusunda bildirisinde tam bir tarih vermesi de şaşırtıcı. BTK’ya göre AKK; 31.12.2018 tarihinden itibaren tamamı ile kaldırılacak ve bunun için planlamalar tüm hızı ile sürüyor.

Sizin de AKK kullanımı ile başınız dertte mi? BTK’nın AKK kaldırma projesini nasıl buldunuz, sizce yeterli mi?


3 Yorum Var

Yorum Yap
 1. ebru
  Eylül 11, 01:27 ebru

  saçma sapan işler. 3ten 5e çıksa ne olur çıkmasa ne. kalkacaksa hepten kalkmalı

 2. BASRİ
  Eylül 24, 18:12 BASRİ

  BU KOTA OLAYININ TAMAMEN SIFIRLANMASI GEREKLİ. KAÇINCI YÜZYILDA YAŞIYORUZ

 3. avni
  Ekim 04, 15:07 avni

  buradan verdiklerini başka yerden geri alırlar. düşse ne olur düşmese ne

Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı