Android Akıllı Telefonlar Kişisel Bilgilerinizi Çalıyor Olabilir

Geçtiğimiz günlerde bir güvenlik şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre BLU firması tarafından Çin’de üretilen akıllı telefonların Android işletim sistemlerinde bulunan bazı uygulamalar tarafından kişisel verilerinizin Çin’de bulunan veri merkezlerindeki sunuculara 72 saatte bir aktarım yaptıklarını tespit ettiklerini duyurarak BLU marka akıllı telefon kullanan kullanıcılardan bazı uygulamaları kaldırmalarını istemişti. Fakat yapılan araştırmalar devam ettikçe 55 akıllı telefon üreticisi markaya ait olan 3 milyon kadar akıllı telefonun Çin’e bilgi aktarıyor olabileceği şüphesi ortaya çıktı ve yapılan araştırmalarda bu durumun ciddi tehlikelere yol açacağı dile getirildi.

Android Arka Kapı’dan Verileri Casus Yazılım İle Aktarıyor

Android tabanlı mobil cihazlar için kullanılan arka plan terimi, akıllı telefonda bulunan casus yazılımların illegal olarak sizden habersiz bir şekilde rehberinizi, maillerinizi, sms ve telefon görüşmelerinizi kayıt altına alarak farklı yerlere aktarması olarak anlandırılıyor. Birçok kez akıllı telefon üreticisi Apple ile FBI’ı karşı karşıya getiren Arka Kapı uygulaması şimdi de Android akıllı telefonları tehtit ediyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda Çin’de üretilen Android tabanlı akıllı telefonların Ragentek firmware uygulamasında tespit edilen rootkit dosyası üzerinden verilerin aktarımının gerçekleştirildiği duyuruldu.


Etkinlik Ajansı