Android Cihazların Bankbot Sebebiyle Tehlikede Olduğu Belirtildi

Google şirketinin uygulama mağazası olan Play Store, App Store’a kıyas ile çok daha esnek kuralları sayesinde milyonlarca sayıdaki uygulamayı Android kullanıcılarıyla buluşturmakta

Android Cihazların Bankbot Sebebiyle Tehlikede Olduğu Belirtildi
Android Cihazların Bankbot Sebebiyle Tehlikede Olduğu Belirtildi Mahmut Şahan
Bu içerik 991 kez okundu.

Google şirketinin uygulama mağazası  olan Play Store, App Store’a kıyas ile çok daha esnek kuralları sayesinde milyonlarca sayıdaki uygulamayı Android kullanıcılarıyla buluşturmakta. Fakat, kuralların esnek durumda bulunması kötü niyete sahip yazılımların mağaza üstünde basit bir şekilde yayınlanmasını sağlayıp,  çok daha büyük tehlikeleri birlikte getirmekte.

Kullanıcıları kandırma konusunda hedefi olan kötü niyete sahip geliştiriciler tarafından yayınlanmış olan sahte Whatsapp uygulamasının, Google Play Store üstünde 1 milyondan çok defa indirildiğini geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık.

Son dönem içerisinde Google’ın almış olduğu radikal kararlarla Play Store’un bu tarzdaki kötü niyete sahip yazılımlardan büyük  bir oranda arındırılmış olduğu düşünülürken, maalesef fazlasıyla tehlikeli durumdaki BankBot virüsünün yeniden yayıldığı belirtildi.

Avast ekibinin tarafından ESET ve  de SfyLabs ortaklığında yapılmış olan çalışmalar sonrasında elde edilmiş olan rapor, binlerce sayıdaki Android cihaz kullanıcısının bir defa daha BankBot kurbanı olduğunu da açık bir şekilde gösterdi.

BankBot  isimli virüs, kötü niyete sahip kişiler tarafından Play Store’da yayınlanmış olan bir uygulamanın içine gizlenmekte. Uygulama aktif edildiği zaman sahte bankacılık arayüzleriyle kullanıcıların şifrelerini çalabilmekte çalışmakta.


Avast’a bakılırsa, BankBot’un yeni gelen sürümü Google şirketinin Play Store algoritmasına yakalanmayacak bir biçimde yeniden düzenlendi. Virüsün ayrıca el feneri ve  de Solitaire gibi fazlasıyla  rağbet görmekte bulunan basit uygulamalara yerleştirilmiş olduğu da saptandı.

google uygulama bankbot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi