Apple, VirnetX ile olan patent davasını kaybetti!

Teknoloji devi Apple bir süredir patent sorunlarıyla ilgili yoğun mesai harcıyor. İşte Apple'ın kaybettiği son patent davası!

Teknoloji devi Apple kısa bir süre önce ufakta olsa bir değer kaybı yaşamıştı. Bunu üzerinden çabuk atan Apple şimdide patent davalarıyla uğraşıyor. Apple ile VirnetX arasında 2010 yılında başlayan patent ihlali davası, Apple’ın FaceTime uygulamasında kullanmış olduğu güvenlik değerlerinin VirnetX yazılımı olduğu gerekçesiyle başlamıştı.

Apple’ın Haklılığı Bozuldu!

Apple ile VirnetX arasında süregelen bu davanın 3. duruşmasında Apple’ın 302. 4 milyon dolar ödemesine karar verilmişti. Yine bir önceki davada Apple’ın 625 milyon dolarlık bir ödemesi gerektiği yönünde karar verilmişti. Fakat Apple bu kararı bozdurmuştu.

Son duruşmada 302.4 milyon dolarlık bir tazminat kararının çıkmasıyla dava sonuçlanmadı ancak VirnetX’de davayı tam kazanmadı. Çünkü VirnetX’in davayı kesin olarak kazanması için ABD Temyiz Mahkemesi’ninde VirnetX’in kazandığını onaylaması gerekiyor.

Sadece FaceTime Değil iMessage’da Patent İhlalli!

Son olarak VirnetX eğer bu davayı tam olarak kazansa bile Apple ile olan davasını sona erdirmeyecek. Çünkü önemli kaynaklara göre Apple’ın özel mesajlaşma uygulaması olan iMessage’da da kullanılmış olan güvenlik kodları VirnetX’e ait. Bakalım Apple ile VirnetX arasında olan bu dava ne şekilde sonuçlanacak. Bunu kısa bir zaman sonra öğreneceğiz.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı