Ay Tutulmasına Çok Yoğun Bir İlgi Vardı

Ay tutulması kesin bir şekilde 7 Ağustos tarihinin en fazla konuşulan konularından bir tanesi oldu.

Ay Tutulmasına Çok Yoğun Bir İlgi Vardı
Ay Tutulmasına Çok Yoğun Bir İlgi Vardı Mahmut Şahan
Bu içerik 509 kez okundu.

Ay tutulması  kesin bir şekilde 7 Ağustos tarihinin en fazla konuşulan konularından bir tanesi oldu.

 Sosyal medyaya da konu olan kısmi Ay tutulması dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de yakından takip ediliyordu. En net Rusya’da görülen tutulma bitti mi? Yılın en önemli doğa olaylarından Ay tutulması nedir?

2017’nin en önemli doğa olaylarından kısmi Ay tutulması bugün gerçekleşti. En net haliyle Rusya'dan iznenen Ay tutulması, Ortadoğu, Avrupa, Pasifik ve Asya gibi çeşitli kıtalarda takip edildi. 

TÜRKİYE'DE 22.18'DE SONA ERDİ

Ülkemizden de izlenebilen olan kısmi Ay tutulması, Türkiye saati ile (TSİ) 20:23 sularında Dünya’nın tam gölge konisine girerek parçalı tutulma başladı. Tutulma ortasına 21:20 civarında ulaşarak ve TSİ 22:18’de sona erdi. Tutulma Türkiye'nin her yerinden izlendi.

Ay tutulması nedir Kısmi Ay tutulması bitti mi

Ayın bakır renginde göründüğü "Parçalı ay tutulması" gerçekleşti. Astronomi meraklılarının bekledikleri tutulma, İstanbul'dan da gözlendi. 

PARÇALI AY TUTULMASI İSTANBUL’DA BÖYLE GÖRÜLDÜ

Kısmi Ay tutulması, Türkiye saati ile (TSİ) 20:23 sularında Dünyanın tam gölge konisine girerek parçalı tutulma başladı.

Ay tutulması nedir Kısmi Ay tutulması bitti mi

Ay tutulması İstanbul’da gözlendi. Bu doğa olayı İstanbul’da ilgi çekici manzara oluşturdu.

Ay tutulması nedir Kısmi Ay tutulması bitti mi

EN SON AY TUTULMASI NE ZAMAN GERÇEKLEŞTİ?

En son ki tam tutulma 28 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşti. Bir sonraki tam tutulma 1 yıl sonra 27 Temmuz 2018 Cuma günü gerçekleşecek

Ay tutulması nedir Kısmi Ay tutulması bitti mi

AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya'nın gölgesi Ay'a düşer. Bu 42.000.000.000 km uzanan gölge konisi Ay'ın uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay, saatte 3456 km hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün Ay'ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.Bunun sonucunda Ay tutulması olur.

Dünya, Ay ve Güneş'in bazı değişik durumları kısmi Ay tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay'ın üzerine Dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer. Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

 

ay tutulması ay kısmi ay tutulması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi