Bilgisayar Ve İnternetin Yaratıcısı Robert Taylor Yaşamını Yitirdi!

Günümüzün vazgeçilmez teknolojisi olan ve internet, bilgisayar, fare ve ethernet ağı gibi teknolojilerin arkasında yer alan Robert Taylor yaşamını yitirdi.

Bilgisayar Ve İnternetin Yaratıcısı Robert Taylor Yaşamını Yitirdi!
Bilgisayar Ve İnternetin Yaratıcısı Robert Taylor Yaşamını Yitirdi! Burak AYDIN
Bu içerik 665 kez okundu.

Hayatımızın vazgeçilmez teknolojisi olan bilgisayarların gelişiminde önemli bir etkisi olan Robert Taylor  1968 yılında insanlar için yüz yüze görüşmekten daha etkili bir görüşme yöntemini bilgisayar üzerinden sunacağını açıkladı ve bu projenin başına geçti.

Dünyanın ilk bilgisayarı olan Xerox Alto'nun gelişiminde önemli bir katkısı olan Taylor belki de o zamanlar yeni bir çağı başlattığından habersizdi.

Teknoloji dünyasına sayısız katkısı olan Taylor sonrasında ethernet teknolojisini ve Mcrosoft'un önemli programlarından olan ve artık her bilgisayarda bulunan Office'in temel programı Microsoft Word'un temelini oluşturan Bravo isimli uygulamayı da geliştirdi.

Hem Microsoft'un Windows işletim sisteminde hem de hem de Apple'ın Macintosh bilgisayarlarında fare kullanımını sağlayan Taylor ayrıca Nasa'da da önemli görevler alan Taylor pek çok önemli projeye de fon sağladı.

16 yaşında üniversiteye gitmeye hak kazanan Taylor her ne kadar öğretmenleri tarafından "ciddi olmayan öğrenci" olarak tanımlanmış olsa da "bilgisayarlar, bilgisayar ağları, grafik birimleri" gibi pek çok şeyin gelişiminde bizzat rol oynadığı için Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası'na layık görülmüştü.

Aktif çalışma hayatını 1996 yılında sonlandıran Taylor, bir süredir Parkinson hastalığıyla mücadele ediyordu. 

 

robet taylor xerox alto bravo word microsoft fare bilgisayar internet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi