Bilim Adamları Tarafından Sıçana Kafa Nakli Yapıldı

Bugüne kadar dünyada kafa insandan insana kafa nakli yapılmadı. Bu yönde çalışmalar ve araştırmalar devam ederken Canavero insanda ilk kafa naklini kendilerinin yapacağını belirtirken test aşamalarında bir farenin kafası daha büyük bir fareye nakledildi.

Bilim Adamları Tarafından Sıçana Kafa Nakli Yapıldı
Bilim Adamları Tarafından Sıçana Kafa Nakli Yapıldı Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 1492 kez okundu.

Bilim adamları bir farenin kafasını başka bir fareye naklederek dünya üzerinde ilk kafa naklini gerçekleitirmiş oldular. CNS Neuroscience and Therapeutics dergisinde yayımlanan habere göre bu naklin gerçekleştirilmesi için biri donör, diğeri kan sağlayıcı ve sonuncusu da nakledilecek olan fare olmak üzere üç fare kullanıldı.

Yapılan test amaçlı deneyde küçük farenin bacakları ve kafası büyük fareye nakledildi. Bu deneydeki amacın bir bünyenin iki kafayı besleyecek yeterli oranda kan akımı sağlayıp sağlayamayacağına dair çalışmalarının neredeyse yok denecek kadar az olması idi.

sıçan kafa

İki kafa naklini yapan İtalyan Beyin Cerrahı Sergio Canavero ile birlikte Çin'li bilim adamı Xiaoping REN oldu. Bu iki araştırmacı daha öncede biri maymun olmak üzere iki farklı canlı türünde kafa nakli gerçekleştirmişlerdi.

İtalyan Beyin Cerrahı Canavero Aralık 2017'de Werdnig-Hoffman hastalığı bulunan bir Rus vatandaşına kafa nakli planladığı önceden beri biliniyordu. Testler şimdilik olumlu yönde.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi