Bu Çip İnsan Beyni Gibi Çalışıyor

İnsan beyninin çalışmasını incelemiş olan Intel şirketi, sinapslardan ilham alıp yeni bir tane çip tasarımı yaptı.

Bu Çip İnsan Beyni Gibi Çalışıyor
Bu Çip İnsan Beyni Gibi Çalışıyor Mahmut Şahan
Bu içerik 882 kez okundu.

İnsan beyninin çalışmasını incelemiş olan Intel şirketi, sinapslardan ilham alıp yeni bir  tane çip tasarımı yaptı. İnsan beyni taklit edilip geliştirilmiş olan Intel şirketinin bu yeni çipi, kendi kendisine öğrenebilen yapay zeka uygulamaları içerisinde ve robotlarda kullanılabilecek.

Intel şirketi en son çip tasarımı içerisinde ilham almak amacıyla insan beyninin nasıl işlediğine yöneldi. ''Loihi'' ismi verilen bu deney çipi, ''nöromorfik'' bir şekilde isimlendirilen teknolojiyi kullanmakta. Yeni geliştirilen çip, mantığın kapılarının geleneksel  durumdaki tasarımını göz ardı etmekte. Mantığın kapılarının yerine, temel bir bilgi işlem birimi şeklinde spike nöronlarını kullanmakta. Bu bahsi geçen bilgisayar nöronları ise, kendisinin beyin nöronlarımıza benzeyen biçimde sinyalleri taşıyabilmekte.

Loihi isimli çip yaklaşık olarak 130.000 benzetimli  bir nöron içermekte. Nöron sayılarına perspektif bir biçimde bakacak olur isek; ıstakozda yaklaşık olarak 100.000 tane nöron, insanların beyninde ise yaklaşık 80 milyar  tane nöron yer almaktadır.

Beyinin hücreleri  ise hiç bir şekilde tek başına çalışamaz. Bir  tane nöronun faaliyeti ötekisini etkiler ve de  zincir halkaları gibi beraber bir bütünlük sağlamış olurlar. Yeni  üretilen çipin, enerji paylaşımını arttırıp çok büyük güç gereksinimlerine hiç bir şekilde ihtiyaç duymadan, makinanın öğrenme hızı içerisinde çok önemli bir artış sağlayacak olduğu da düşünülmekte. İnsanların beyninden ilham alınıp geliştirilmiş olan çip, geniş bir kullanımın potansiyeline sahip durumda. Bunların ilk sırasında; otomotiv ile birlikte endüstriyel bazı uygulamalar, yapay zeka ve de iyileştirilmiş bir kişisel robotlar yer almakta.

intel insan beyni çip
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi