Bu Parolaları Kullanmak Hesabınızı Risk Altına Alıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre basit ve korumasız parolalar kullanmaya devam ediyoruz. Hesap güvenliğini risk altına alan bu parolalar ilerde başımızı ağrıtabilir.

İngiltere’de Lancaster Üniversitesi‘nde görevli Dr. Jeff Yan, bir süre önce Yahoo’nun yüzbinlerce kullanıcısının hacklenmesi sonrası yapılan araştırmayla birlikte hacklenen kullanıcıların parolalarının çoğunun basit kelime veya sıralamalardan oluştuğunu gözler önüne serdi.

Yahoo‘nun hacklenmesi ile birlikte ortaya çıkan şifrelerin başında 123456 ve password geliyor. Bu şifreleri welcome, ninja, abc123, 123456789, 12345678, sunshine, princess ve qwerty gibi basit parolalar takip ediyor.

Wellcome, sunshine ve password gibi ingilizce içerikli şifreler hariç diğer tüm şifre ve parolaları Türkler de sıkça kullanmakta.

Akılda kalıcı olan şifrelerin basit bir şekilde oluşturulması içgüdüsüyle güvenliği geri plana atan şifre kullanımı sonrası kullanıcı bilgilerinin kaybedilmesi durumu sıkça karşılaşılan bir durum. bununla birlikte araştırmayı yapan ekibe göre her hesaba farklı bir parola, parolalarda harf, rakam ve sembolleri de bulundurmak, gerekirse bu parolaları not defterimize kaydederek güvende kalmak mantıklı olarak değerlendiriliyor.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı