CAHAN, “KUDÜS’E YÖNELİK GİRİŞİM BİR ÇATIŞMA PLANIDIR”

Amerika'nın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına yönelik hazırlık içerisinde olduğu iddiası tüm dünyada ciddi bir rahatsızlığa neden oldu. Yaşanan gelişmelere tepkili olduklarını söyleyen Uşak Belediye Başkanı Av. Nurullah Cahan konuyla ilgili açıklama yaptı

CAHAN, “KUDÜS’E YÖNELİK GİRİŞİM BİR ÇATIŞMA PLANIDIR”
CAHAN, “KUDÜS’E YÖNELİK GİRİŞİM BİR ÇATIŞMA PLANIDIR” Nehir Karakoçak
Bu içerik 708 kez okundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı ve Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı yönünde niyeti olduğuna dair gündeme gelen haberlere ilişkin eleştiride bulunan Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Filistin namusumuzdur. Kimse ilk kıblemizi böylesi hukuksuz bir şekilde İsrail’in başkenti olarak ilan edemez. Ülkemizin ve İslam dünyasının bu konudaki tavrı nettir” diyerek duyarlılıklarını ifade etti.

 

Kudüs’ün Ortadoğu’daki barış ve huzur ortamı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu belirten Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Bu kadim şehir, 3 semavi din için kıymetli bir yer. Buradaki hassasiyetin farkında olunmasına rağmen, böylesi bir adımın atılması ancak bir yıkım çalışması olur. Bölgedeki dengeler üzerinde tasarruf sahibi olmak, dünyaya yön vermek isteyen güçlerin bizler için kırmızı çizgi olan dini kutsalımız Kudüs'ü emellerine alet etmek istemelerini kınıyoruz. Kudüs Ortadoğu barışının en temel meselesidir. Ve bu meseleyi böylesi bir hale getirmenin sonucu istedikleri gibi olmayacak” açıklamalarında bulundu.

 

Türkiye’nin tavrının net olduğunu, Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden hukuksuz tavra karşı İslam Devletleri ile ortak bir şekilde hareket edileceğini vurguladı. Kudüs üzerinde herhangi bir statü değişiminin yapılamayacağının altını çizen Cahan, böyle bir çabanın tüm Müslüman halkları tahrik edeceğini dile getirdi. Filistin halkının her zaman yanında olduklarını ifade eden Cahan şöyle devam etti: “Kimliğimizin gereği olarak, devlet olarak bu konuda çalışmalar başlatıldı. Bu bir kaos planıdır. Ve yalnızca Müslüman devletler değil, tüm dünya kararın karşısındadır. Dünyanın tepki gösterdiği böylesi bir duruma izin verilmeyeceğini, her gün hak ihlali gerçekleşen bölgede böylesi bir değişikliğin karşısında durulacağını ve her zaman Filistin’in yanında olduğumuzu söylemek isteriz.”

***

 

Av. Nurullah CAHAN hakkında:

Uşak Merkez Karaağaç Mahallesi nüfusuna kayıtlı olup 1973 yılında doğdu. İlköğretimini Uşak Ergenekon İlköğretim Okulunda, orta ve lise öğrenimini Uşak İmam Hatip Lisesinde okudu.1991 yılında Uşak İmam Hatip Lisesini dereceyle bitirdi. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerliğini Erzincan 3. Ordu Komutanlığında 257. kısa dönem olarak yaptı.1999 yılında Uşak’ta serbest avukat olarak çalışmaya başladı ve aynı yıl Merkez Çınarcık Köyünden olan İngilizce Öğretmeni Halime Hanım ile evlendi. 2001 yılında Ak Parti Uşak Merkez İlçe Gençlik Kolları Kurucu Başkanı olarak siyasi hayatına başladı.2004 yılına kadar Ak Parti Uşak Merkez İlçe Teşkilatında görev yaptı.

2004 mahalli seçimlerinde Ak Parti’den Uşak Belediye Meclis Üyeliğine seçilerek 31 yaşında Uşak Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanı oldu.2009 mahalli seçimlerinde tekrar Ak Parti’den Uşak Belediye Meclis Üyeliğine seçildi. 2004-2014 yılları arasında Uşak Belediye Ak Parti Grup Başkanlığı, Encümenlik, Plan-Bütçe Komisyonu Başkanlığı ve Hukuk Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2014 yerel seçimlerinde Belediye Başkanı olan Nurullah Cahan evli ve iki çocuk babası olup İngilizce ve Arapça bilmektedir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi