Cep Telefonu ve Tabletler Bel ve Boyun Fıtığı Yapıyor

Cep telefonu ve tablet kullanımı dolaylı yoldan bel ve boyun fıtığına neden olabiliyor. Uzun süre aynı pozisyonda durmak fıtığın en önemli nedenleri arasında gösteriliyor.

Cep Telefonu ve Tabletler Bel ve Boyun Fıtığı Yapıyor
Cep Telefonu ve Tabletler Bel ve Boyun Fıtığı Yapıyor Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 925 kez okundu.

Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Karaduman aşırı derecede cep telefonu ve tablet kullanım süresi yaşayan kişilerin dolaylı olarak bel ve boyun fıtığı riski ile karşı karşıya olduklarını belirtti. Karaduman yaptığı açıklamada uzun süre hareketsiz olarak aynı pozisyonda oturmak ve bu şekilde cep telefonu ve tablet kullanımının bedensel ve kas hastalıklarına neden olabileceğini açıkladı.

Gelişen teknoloji ile birlikte bedensel hareketsizlikle ortaya çıkan ağrılara karşı fiziksel aktivitelerin daha çok arttırılması gerektiğinin altını çizen Karaduman, hareket etmenin eklemsel yapıları korumasının yanında aşırı kilo artışının da önüne geçtiğini belirtti.

Cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik ürünleri uzun süreli kullanan kişilerin bel ve boyun ağrılarının arttığına dikkat çeken Karaduman sözlerine bel ve boyun ağrılarının önemli bazı noktalarının olduğunu, uzun süre aynı pozisyonda kalmak, bilgisayar, tablet kullanmak gibi durumların bel boyun ağrılarına sebebiyet verdiğini ekledi.

Prof. Dr. Ayşe Karaduman, dünya genelinde bu sorunun hızlı bir şekilde ilerleme gösterdiğini belirtirken dünyada bu sorunu ortadan kaldırmak için çok hareketin içerdiği bilgisayar oyunları geliştirildiğinin altını çizdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi