Cerrahi İğnelerde Akıllandı

Akıllı özelliğe sahip cerrahi teknolojiler, ameliyatların çok daha hızlı, doğru ve de hasta için ağrısız bir şekilde geçmesi amacıyla çok kritik bir öneme de sahip. Araştırmacılar ise, akıllı bir cerrahi iğnesi geliştirip ultrasonik bir görüntü elde etmeyi başardıklarını duyurdu.

Cerrahi İğnelerde Akıllandı
Cerrahi İğnelerde Akıllandı Mahmut Şahan
Bu içerik 662 kez okundu.

Akıllı özelliğe sahip cerrahi teknolojiler, ameliyatların  çok daha hızlı, doğru ve de hasta için ağrısız bir şekilde geçmesi amacıyla çok kritik bir öneme de  sahip. Araştırmacılar ise, akıllı  bir cerrahi iğnesi geliştirip ultrasonik  bir görüntü elde etmeyi başardıklarını duyurdu.

University College London (UCL) ile birlikte Queen Mary University of London (QMUL)'da görevli araştırmacılar yeni bir tane optik ultrason iğnesi geliştirebilmek amacıyla proje üstünde iş birliği gerçekleştirdi. Bu üretilen cerrahi iğne, kalbin dokusunun gerçek zamanlı bir şekilde görüntülenmesine imkan tanıyor. İğnenin ise, ameliyatın yalnızca çok daha hızlı  bir şekilde değil aynı zaman içerisinde çok daha doğru yapılmasına olanak verdiği de belirtilmekte.

Sistem, özel bir şekilde tasarlanmış olan bir cerrahi iğne içerisine minyatür bir fiber optik yerleştirip çalışır. İğne sonrasında ise, ultrasonik darbeler üretmekte olan ışık darbelerini sağlar. Bu  özel darbeler, yumuşak dokudan yansır ve de gerçek zamanlı bir şekilde ultrason görüntüsü sağlayabilen bir sensörle donatılmış 2. bir fiber optik madde tarafından algılanır.

Domuzlar üzerinde başarılı bir biçimde test edilmiş olan iğne, 2.5 cm’ye kadar çok yüksek çözünürlüklü bir görüntü sağlamakta. Anahtar deliğinin cerrahisinde fazlası ile önemli bir gelişme olarak ön plana çıkan iğne teknolojisinin, başka anahtar deliğinin cerrahi araçlarında da başarılı bir şekilde uygulayabilmek çalışmalar yürütülmekte.

akıllı iğne cerrah ucl
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi