Chengdu J-20 Savaş Uçağının Envantere Girdiği Açıklandı

2011 senesi içerisinde hayata geçmiş olan Chengdu J-20 isimli süper savaş uçağı son testlerinin sonrasında Çin ordusunun envanteri içerisine resmen girdi ve de kullanıma hazır duruma geldi!

Chengdu J-20 Savaş Uçağının Envantere Girdiği Açıklandı
Chengdu J-20 Savaş Uçağının Envantere Girdiği Açıklandı Mahmut Şahan
Bu içerik 1230 kez okundu.

2011 senesi içerisinde hayata geçmiş olan Chengdu J-20 isimli süper savaş uçağı son testlerinin sonrasında Çin ordusunun envanteri içerisine resmen girdi ve  de kullanıma hazır duruma geldi! 

Çin Savunma Bakanlığı içerisinde görevli bulunan Kıdemli Albaylardan Wu Qian, 28 Eylül tarihinde bu uçağın Çin ordusuna dahil edilmiş olduğunu açıkladı. Geliştirme aşamaları esnasında J-20 olarak isimlendirilen bu uçak, operasyonel faaliyetler esnasında J-20A ismiyle anıldı. İsim kapsamında bu uçağın 2005 senesinde Amerikan Hava Kuvvetleri’ne katılmış olan F-22A Raptor modeline karşılık gelmiş olduğunu da belirtmek gerekli.


1990’lı seneler içerisinde ilk adımları atılmış olan Chengdu J-20 isimli hayalet savaş uçağı, Chengdu şirketinin geliştirmiş olduğu 2 motorlu yapısından gücünü almakta. 2018 senesinde aktif kullanıma girecek olduğu belirtilen bu savaş uçağı dikkatler çeken özellikleri de barındırıyor.

J-20 ayrıca, başka ismiyle J-20A modeli, sivri durumdaki burun ucu, tenteli bir yapısı, büyük ve de geniş hava kanalları gibi zaman içerisinde tasarlanıp geliştirilmiş  bir takım özelliklere sahip. Motorunun başına 44000 lbs güç üretebilen uçak bu konuda  ise rakibi F-22 modelinin 35000 lbs itiş gücünü üretebilen motoruna göre çok büyük bir üstünlük sahibi durumunda.


Chengdu J-20 modelinin yaklaşık olarak 19.5 tonluk boş ağırlığı, MTOW (Max Takeoff Weight)  olarak yani en ağır olan yüklü durumu ile 40 ton seviyesine kadar çıkabilmekte. 20 metrelik bir uzunluk ve  de 13.5 metrelik bir kanat açıklığına sahip bulunan J-20 modeli, 13.5 metrelik kanat açıklığı sunmakta olan ve 18 metrelik uzunluğa sahip bir şekilde tasarlanan F-22 Raptor modeline göre fazlasıyla heybetli durmakta.

 

çin chengdu j-20 savaş uçağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi