Cilt Hastalıklarında Aradığınız Çözüm!

Deri rahatsızlıkları içerisinde en yaygın olarak görülen belki de hastaya tüm deri hastalıkları içerisinde en çok rahatsızlık veren türü sedef hastalığıdır.

Cilt Hastalıklarında Aradığınız Çözüm!
Cilt Hastalıklarında Aradığınız Çözüm! Tugrul Demir
Bu içerik 563 kez okundu.

 

Deri rahatsızlıkları içerisinde en yaygın olarak görülen belki de hastaya tüm deri hastalıkları içerisinde en çok rahatsızlık veren türü sedef hastalığıdır. Dünya genelinde yaklaşık 125 milyon kişi bu rahatsızlıkla yüz yüzedir. Dermansız dert olarak tanımlanan ve genetik kaynaklı olan sedefi basit bir deri hastalığı olarak görmek yanlıştır. Sadece deri ile ilgili olmayan sedef rahatsızlığı özellikle bireylerde bağışıklık sistemi kaynaklı etkilerle oluşabilen bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde “psoriasis” olarak adlanan ve kızarıklıklar üzerine kepeklenme ile kendini gösteren tam olarak sebebi belli olmayan bu rahatsızlık halk dilinde “sedef” olarak bilinmektedir. Herhangi bir yaşta karşımıza çıkabilen sedef araştırmalara göre en çok 20-30’lu yaşlarda görülür. Sedef hastalığı tedavisi uzman hekimler gözleminde doğru uygulanırsa kontrol altına alınabilecek hatta tamamen iyileşebilecek bir rahatsızlıktır. Modern tıbbın getirdiği yenilikler ile uygulanan tedavi yöntemleri ile ülkemizde de birçok dermatoloji kliniği bu tedavileri uygulamaktadır. Erken tanının çok önemli olduğu sedef hastalığında halk arasında dolaşan ve çok popüler bir hal almış olan bitkisel sedef hastalığı tedavisi gibi yöntemlere kesinlikle kanılmamalı. Sedef hastalığı tedavisiz kaldığı dönemler sonucunda çevresel ya da genetik nedenlerden dolayı hastalıkta artış gözlenebilir. Sedef hastalığı tedavisi kapsamında en önemli kural uzman hekimler ile titiz bir tedavi programı uygulayarak hastalığın iyileşmesi sağlanabilir.

Deri rahatsızlıklarında özellikle buluğ çağındaki gençlerde sıkça karşılaştığımız sivilce (akneler) tedavi edilmediği taktirde kalıcı izlere maruz kalmamıza neden olabilir. Çoğunluka 12-18 yaş dönemlerinde ortaya çıkan  ve her yaşta görülebilen sivilcelerden belirli tedavi yöntemleri ile kurtulmak mümkün. Sivilce tedavileri uzun süreli ve iyileşmeleri geçtir. Sivilce tedavisi İstanbul gibi şehirlerde birçok klinikte uzman hekimler tarafından kişiye göre doğru sivilce ilaçları ile tedavi edilir. Hasta yoğun sivilceli ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu tedaviler 2-3 ay civarı sürebilir. Tedavi süreci hastanın yaşı, cinsiyeti, sivilce çeşidi ve şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Sivilce tedavisi İstanbul da konusunda uzman doktorlar tarafından yapıldığı gibi halkın sağlığı ile oynayan hiçbir uzmanlığı ya da bilgisi olamadan ilaçlar satan kişiler tarafından da yapılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken gerçekten uzman bir doktor ile doğru bir tedavi süreci geçirmektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi