Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nun İlki Düzenlendi

Çin Uluslararası Radyosu - Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nun ilki dün ABD'nin başkenti Washington'da düzenlendi.

Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nun İlki Düzenlendi
Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nun İlki Düzenlendi Nehir Karakoçak
Bu içerik 678 kez okundu.

Diyalog toplantısına Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang, ABD Maliye Bakanı Steven Temer Mnuchin ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross başkanlık etti.

Wang Yang yaptığı konuşmada, Çin ve ABD'nin birbirlerinin en büyük ticaret ortağı ve önemli yatırım kaynağı olduğunu hatırlatarak işbirliğinin tek doğru seçenek olduğunu söyledi.

Aynı zamanda dünyanın en büyük iki ekonomisi olarak Çin ve ABD arasındaki işbirliğinin sadece iki ülkenin işletmeleri ve halklarına değil, dünyaya da yarar getirdiğini vurguladı.

ABD tarafı, ilk kapsamlı ekonomik diyalog toplantısında somut ekonomik ve ticari sorunların yanı sıra uzun vadeli stratejik sorunlara odaklanılması gerektiğini belirtti. Dünyanın en büyük iki ekonomisi olarak ABD ve Çin'in geniş kapsamlı ortak çıkarlara sahip olduğu, bu nedenle elele vererek çıkarlarını büyütmesi, ikili ekonomik ve ticari ilişkileri daha adil, dengeli ve sürdürülebilir hale getirmesi gerektiği vurgulandı.

Diyalog toplantısında iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım, ekonomik işbirliği için 100 Gün Eylem Programı, küresel ekonomi ve yönetişimi, makroekonomik politikalar, finans ve tarım gibi konular üzerine fikir alışverişinde bulunuldu ve fikir birliği sağlandı.

Diyalog toplantısında iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi için işbirliğine dayalı karşılıklı yarar ilkesi, anlaşmazlıkların çözülmesi için diyalog ve müzakere ilkesi belirlendi.

İki taraf, önümüzdeki bir yıl için eylem planını da hazırladı, makroekonomi, finans, ticaret, yatırım, küresel yönetişim gibi alanlarda işbirliğini geliştirmeyi kararlaştırdı.

İki ülke arasındaki ticaret açığı sorununun çözülmesi için gerçekçi işbirliği geliştirilerek karşılıklı yatırımın artırılması, bu hedef için daha açık, adil, şeffaf ve kolay yatırım ortamı yaratılması, yüksek teknolojili ürünlerin ticaretinin artırılması için daha büyük çaba harcanması konusunda mutabakat sağlandı.

Çin ve ABD, G20 gibi küresel yönetişim platformlarındaki işbirliğini güçlendirecek. Dünya ekonomisinin güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı şekilde gelişmesi için uluslararası ekonomi ve finans sistemlerinde reformu ilerletecekler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi