Çin, Deprem Araştırmalarına Özel Fon Ayırıyor

Çin Uluslararası Radyosu - Çinli bilim otoritelerinin, ülkenin aktif deprem kuşağında yer alan bölgelerindeki plaka tektoniği üzerine yapılan sismolojik araştırmaları desteklemek için özel bir fon ayıracağı bildirildi.

Çin, Deprem Araştırmalarına Özel Fon Ayırıyor
Çin, Deprem Araştırmalarına Özel Fon Ayırıyor Nehir Karakoçak
Bu içerik 1216 kez okundu.

Çin Deprem İdaresi Başkanı Zheng Guoguang, depremleri önleme ve afetleri azaltmaya dair dün düzenlenen bir toplantıda açıklamalarda bulundu. Zheng, önümüzdeki beş yıl içerisinde araştırma programına her yıl 30 milyon yuan (4,6 milyon ABD doları) ayrılacağını ifade etti.

Bu ay itibarıyla geçerli olacak program, Deprem İdaresi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Çin Bilimler Akademisi ve Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı tarafından destekleniyor.

Çin, belirli aralıklarla şiddetli depremlerle sarsılıyor. Son olarak geçen Ağustos ayında Sichuan eyaletinin Jiuzhaigou kentinde 7 büyüklüğünde, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Bortala Moğol Özerk İli'nde 6,6 büyüklüğünde iki büyük deprem meydana gelmişti.

Jiuzhaigou depreminde 24 kişi hayatını kaybetmiş, 493 kişi de yaralanmıştı.

Zheng Guoguang, derin sismolojik araştırma programının bilim insanlarının sismik aktivitelerin ritmini anlamasına ve risk analizi yapmasına olanak tanıyacağına dikkat çekti.

Program, ayrıca anti-sismik bina inşası ve deprem bilgi hizmetlerini de kapsıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi