Çin Dışişleri: Uluslararası toplum Kudüs konusunda tavrını koydu

Çin Dışişleri: Uluslararası toplum Kudüs konusunda tavrını koydu
Çin Dışişleri: Uluslararası toplum Kudüs konusunda tavrını koydu Nehir Karakoçak
Bu içerik 570 kez okundu.

Çin Uluslararası Radyosu - Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Filistin-İsrail sorununun kapsamlı, adil ve kalıcı şekilde çözülmesi, bu sayede Ortadoğu'da barışın oluşturulması için katkı sağlamaya devam edeceklerini söyledi.
3. Filistin-İsrail Barış Semineri 21-22 Aralık'ta başkent Beijing'de yapıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in öteden beri Filistin halkının milli davasının kararlılıkla arkasında durduğuna işaret ederek, 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan ve tam egemenliğe sahip bağımsız Filistin devletinin kurulmasını desteklediklerini kaydetti.

Filistin'in tam anlamıyla devlet kurması halinde, İsrail'in de tam anlamıyla kalıcı güvenliğe kavuşabileceğine dikkat çeken sözcü Hua, Filistin-İsrail sorununun köklü şekilde çözülmesiyle Ortadoğu'da gerginliğin ciddi manada yumuşayacağını belirtti.

Sözcü Hua Chunying, BM Genel Kurulu'nda kısa süre önce kabul edilen kararla, uluslararası toplumun, Kudüs'ün statüsünü değiştiren herhangi bir karar veya eylemin geçersiz olacağı yönünde bir irade ortaya koyduğunu hatırlatarak, ilgili tarafların tarih, hukuk, uluslararası mutabakat ve barış içinde bir arada yaşama ilkeleri doğrultusunda Kudüs'ün statüsünü belirleyen bir çözüm planı oluşturmaları gerektiğini söyledi.

Hua Chunying, Filistin ve İsrail'in karşılıklı olarak güvenlik haklarına saygı göstermeleri ve gerginliği tırmandıracak eylemlerden kaçınmaları çağrısı yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi