Çin Gönderdiği X-ray Uydusunu Bilim Dünyası İle Paylaşacak

Asya ülkesi Çin’in Huiyen adını verdiği X-ray astronomi uydusu tüm bilim dünyası tarafından kullanılabilecek.

Çin Gönderdiği X-ray Uydusunu Bilim Dünyası İle Paylaşacak
Çin Gönderdiği X-ray Uydusunu Bilim Dünyası İle Paylaşacak Ezgi Eroğlu
Bu içerik 614 kez okundu.

Yörüngede ki ilk X-ray astronomi uydusu olacak olan Huiyen, “İçgörü” anlamına geliyor. Uydunun tüm bilim insanlarınca kullanılabileceğini açıklayan Çin, kasım ayı gibi uydunun sürekli olarak gözlemlere devam edeceğini açıkladı.

Modülasyon teleskobu olan Huiyen’in, şimdiye kadar göndermiş olduğu verilerde birkaç gama ışını patlaması gözlediği açıklandı. Henüz daha ikinci gününden başarılı veri transferi göndermeye başlayan Huiyen, bilim insanlarını uzay araştırması konusunda epey bir umutlandırıyor. Çin Bilimler Akademisi sorumlusu Song Limin ise yaptığı açıklamada, Huiyen’in kasım ayından önce tüm ekipmanlarıyla birlikte tüm ayarlamaların yapılacağını duyurdu.

Düşük, orta ve yüksek güç kaynaklı olmak üzere üç küçük gözlem uydusuyla beraber yörüngeye gönderilen Huiyen, uzayda mevcut olan manyetik bölgeler, kara delikler ve yıldızların en ince ayrıntısına kadar araştırılmasında oldukça faydalı olacağı gözlenen Huiyen, bilim insanlarını oldukça mutlu ediyor.

Geçmişten günümüze insanoğlunun en çok merak ettiği konu olan uzay, Çin’in göndermiş olduğu bu uyduyla çok az da olsa bazı olayların aydınlatılmasına ışık tutacağı düşünülüyor. Bilim insanlarının da bu konuda araştırmalarını titizlikle yürüttüğü ve en ufak detaya bile çok fazla önem verdiği biliniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi