Çinli İnternet Devi Tencent Tesla'nın Yüzde Beş Hissesini Satın Aldı

Çin'in en büyük teknoloji ve internet şirketlerinden birisi olan Tencent, Tesla'ya ait %5 oranında bir hisseyi satın aldığını duyurdu.

Çinli İnternet Devi Tencent Tesla'nın Yüzde Beş Hissesini Satın Aldı
Çinli İnternet Devi Tencent Tesla'nın Yüzde Beş Hissesini Satın Aldı Ahmet Faik YILMAZ
Bu içerik 549 kez okundu.

Çin'de en çok kullanılan WeChat uygulamasının da sahibi olan Tencent'in, Tesla'ya ait 8 milyondan fazla hisseyi 1.7 milyar dolar karşılığında satın aldığı ortaya çıktı. 17 Mart 2017 tarihinde bu hisse alımının yapıldığı görünürken bu tarihten sonra Tesla hisselerinde %3!lük bir artış gözlenmiş ve Tencent'in aldığı hisseler değer kazanarak 2.2 milyar dolara kadar yükselmişti.

Yatırımlarıyla adından sıkça söz ettiren Çinli şirket geçtiğimiz yıla göre yıllık gelirlerinde %48'lik bir artış yakalayarak 2016 yılını tam 21.9 milyar dolar rekor gelirle kapatmıştı. Bilindiği üzere Tencent firması Snapchat ve Didi Chuxing firmalarına da yüklü miktarda yatırım yapmıştı.

Tencent Otomotiv ve Ulaşım Sektöründe İddialı

Daha önce HERE'nin %10 hissesini de satın almış olan Tencent, otomotiv sektöründe gerçekleştirdiği büyük yatırımlar Tesla hisselerinin alımını da oldukça değerli kılmayı başarmış. %5 gibi bir hisse oranıyla Tesla üzerinde henüz söz sahibi olmasa da Çinli şirketin yaptığı bu yatırım Elon Musk için Tesla projesini daha da değerli kılabilmesine olanak sağlayacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi