Çok Daha Sık Bir Şekilde Ölümcül Isı Dalgaları Olacağı Açıklandı

Sera gazları sebebi ile zarar verilmiş olan dünyanın düzeni, yakın bir gelecekte ölümcül şekilde sonuçlar doğurabilir. Araştırmacılar ise, 2100 senesine kadar ölümcül ısı dalgalarının vakalarının çoğalacak olduğu keşfini yaptı.

Çok Daha Sık Bir Şekilde Ölümcül Isı Dalgaları Olacağı Açıklandı
Çok Daha Sık Bir Şekilde Ölümcül Isı Dalgaları Olacağı Açıklandı Mahmut Şahan
Bu içerik 681 kez okundu.

Sera gazları sebebi ile zarar verilmiş olan dünyanın düzeni, yakın  bir gelecekte ölümcül  şekilde sonuçlar doğurabilir. Araştırmacılar ise, 2100 senesine kadar ölümcül ısı dalgalarının vakalarının çoğalacak olduğu keşfini yaptı.

Nature Climate Change içerisinde yayınlanmış olan özel bir araştırma, ölümcül durumdaki ısı dalgalarının gelecek dönemlerde daha sık  bir şekilde olacağını ön görmekte. Çalışma ise, şu an içerisinde dünyanın yaklaşık olarak %30'luk kısmının senede en az 20 gün süresince hayatı tehdit edebilecek bir sıcaklık yaşamış olduğu tespitini yaptı. Eğer bu şekilde sera gazı emisyonları çoğalmaya devam eder ise, bu sayı 2100 senesine kadar %74 oranına kadar artabilir.

Manoa'da yer alan Hawaii Üniversitesi'nin araştırmacıları da, 1980 senesi ila 2014 seneleri arasında yayınlanmış olan hakemli makaleleri tamamen inceledi ve de 900 taneden çok veri içermekte olan ölümcül ısı dalgalarının örneklerine rastladı. Toplam olarak 36 tane ülkede yaklaşık bir şekilde 800  tane öldürücü ısı gerçekleşti. Bunlar ise, Paris kentinde yaklaşık  olarak 5.000 insanı, 2003 senesindeki ısı dalgası ve de Moskova kentinde 10.000 kişiyi etkilemiş olan 2010 senesindeki ısı dalgaları vakalarını içermekte idi.


Bilim insanları ayrıca daha sonrasında sıcaklık ve de nem seviyelerinin hangi eşiklerinde ölümcül olabileceklerini belirlemek amacıyla bu olayları  detaylı bir şekilde analiz ettiler.  Çeşitli testler sonrasında ise bu vakalar içerisinde, dünya nüfusunun %48'lik bir kısmının 2100 senesine kadar, senede en az 20 gün boyunca ölümcül ısı dalgalarını yaşaması beklenmektedir.

 

Nature Climate Change hawaii üniversitesi olümcül ısı dalgaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi