Denizaltı Dünyasının Mucizevi Canlıları “Kırmızı Karınlı Piranalar”

Dünyanın en farklı tatlı su balıklarından Kırmızı Karınlı Piranalar, İstanbul Akvaryum’un ev sahipliğinde her gün 7’den 77’ye kalabalık bir ziyaretçi grubunun ilgisini çekmeye devam ediyor. Çelik kemeri kesecek kadar keskin dişlere sahip olan Kırmızı Karınlı Piranaların küçücük tatlı görünümlerinin ardında dikkat çekici bir dünya gizleniyor. Ayrıca doğal yaşam alanları olmamasına rağmen, Kırmızı Karınlı Piranaların 15 gün arayla iki kez Kızılırmak’ta görülmesi de gizemini koruyor…

Denizaltı Dünyasının Mucizevi Canlıları “Kırmızı Karınlı Piranalar”
Denizaltı Dünyasının Mucizevi Canlıları “Kırmızı Karınlı Piranalar” Nehir Karakoçak
Bu içerik 1114 kez okundu.

Kırmızı Karınlı Piranalar, masallara, hikayelere konu olan küçük tatlı balıkların aksine vahşi bir dünyaya ait. En yırtıcı balıklardan biri olarak ün salmış olan bu Kırmızı karınlı piranalar bir çelik kemeri kesecek kadar keskin dişlere sahip. İçiçe geçmiş üçgen şeklinde ve sık görüntüde olan dişleri olan bu mucizevi canlıların toplam boyu yaklaşık 7cm, ağırlık 3,9 kg kadardır. Aç bırakılırlarsa birbirlerine saldırarak en iyi ihtimal yaralayabiliyorlar.

 

Bir damla kanın kokusunu 2 kilometre uzaktan algılayabiliyorlar

 

Gösterişli bir form ve renge sahip olan Kırmızı Karınlı Piranalar, bu dikkat çekici kostümlerinin arkasında bambaşka bir dünya gizliyor. Bu küçük ama korkusuz balıklar keskin dişleriyle, kuvvetli alt çeneleriyle ve dayanıklı yapılarıyla en kötü koşullarda bile yaşamayı başarabiliyor. Kırmızı Karınlı Piranalar, kendilerine daha güvenli bir alan oluşturmak için, çoğu balık türü gibi sürü halinde geziyor. Uzman birer avcı olan Piranalar, sudaki bir damla kan kokusunu 2 kilometre uzaktan algılayabiliyor. Gençler koyu lekelerle beraber gümüş renkli olsa da isminden de anlaşıldığı gibi büyüdüklerinde karınları kırmızımsı oluyor. Normal zamanlarda dişi ile erkek arasında ayrım yapacak kadar farklılık olmuyor. Üreme zamanlarında erkek balık maviye yakın bir siyah renk alıyor.

 

Türkiye’de de görüldü!

 

Kırmızı Karınlı Piranalar’ın doğal yaşam alanları Güney Amerika kıtasında. Arjantin, Brezilya, Paraguay gibi ülkelerin nehirlerinde bolca Kırmızı Karınlı Pirana görmek mümkün. Ancak son zamanlarda doğal yaşam alanı olmamasına rağmen bu balıkların Kızılırmak’ta da görülmesi ve oltaya takılması, neden burada olduklarına dair gizemini koruyor.

Eğer bu yırtıcı balıkların mucizelerle dolu dünyasını yakından görerek keşfetmek istiyorsanız Kızılırmak’a kadar gitmenize gerek yok! Sizleri Kırmızı Karınlı Piranalar ile keyifli bir gün geçirmek için dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum’a bekliyoruz!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi