Dijital Dünya’da Uzman İş Gücü İhtiyacı Büyük Oranda Arttı

TÜİK verileri incelendiğinde Türkiye’de internet erişimi yüzde 69.5’e ulaşırken, cep telefonu ve akıllı telefona sahip olanların oranı yüzde 96.8 oranını aştı. Artan kullanıcı rakamları dijital dünyada uzman iş gücü arayışını ve iş potansiyelini büyük ölçüde arttırdı.

Dijital Dünya’da Uzman İş Gücü İhtiyacı Büyük Oranda Arttı
Dijital Dünya’da Uzman İş Gücü İhtiyacı Büyük Oranda Arttı Tugrul Demir
Bu içerik 545 kez okundu.

Haber:Fikret Yıldız

Türkiye’de yaşanan büyük dijital dönüşüme paralel olarak, internet alt yapıları ve mobilizasyon gittikçe artmaktadır. TÜİK tarafından açıklanan verilerde hane halkının kullandığı internet oranı yüzde 69.5 olurken, akıllı telefon ve cep telefonuna sahip olanların oranı yüzde 96.5’i aştı. Teknoloji alanında gelişen dünyaya ayak uydurma sorunları yaşayan Türkiye’de uzman personellere ihtiyaç büyük. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen bilişim sektörüne yönelenler bu alanda işsiz kalmayacakları gibi yüksek kazanç imkânlarına da sahip olabilirler.

Bilgi teknolojileri alanında yeterli kalifiye elemanın bulunamadığı Türkiye hızla değişen ve gelişen dijital dönüşüme ayak uydurmada sorunlar yaşıyor. Uzman iş gücü eğitimlerinin büyük önem taşıdığı sektörde çoğu personel kendi kendini yetiştiriyor. Okulda alınan eğitimin piyasanın şartlarını karşılamadığı görülürken, bu sektörde çalışanların çoğu kişisel çabalarıyla ve pratik yaparak kendilerini geliştirebiliyorlar. Sadece büyük şehirlerde değil Türkiye’nin tüm şehirleri, hatta ilçelerinde internet kullanmaya başlayan birçok şirket uzman iş gücüne ihtiyaç duyuyor. Yapılan araştırmalar bilişim sektöründe nitelikli çalışanlardaki açığın yüzbinleri bulduğunu gösteriyor. Bilişim sektörünün hızına yetişebilmek için, en kısa sürede nitelikli çalışan açığının giderilmesi gerekiyor. 

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ WİSSEN AKADEMİE DESTEĞİ

Bilgi teknolojileri alanında hızla gelişen sektöre katkı sağlamak amacıyla çalışmalar başlatan Bahçeşehir Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Eğitim Merkezi bünyesinde Wissen Akademie dijital alanda çalışmak üzere yetişmiş insan gücü oluşturma çalışmaları yürütüyor. Akademi’de yetişen bazı öğrenciler Silikon Vadisi’ne çağrılırken, bazı öğrencilerde özel ağ yazılımları geliştiriyor. Sektörün ihtiyaçlarını takip eden Wissen Akademie, yazılım uzmanı, web tasarım uzmanı, işletim sistem uzmanlığı, mobil aplikasyonlar, network uzmanlığı, veri tabanı uzmanlığı, bilgi güvenliği uzmanlığı, siber güvenlik uzmanlığı gibi alanlarda katılımcılara uluslararası alanda da geçerli sertifika imkânı sağlıyor. Wissen Akademie İletişim Yöneticisi İbrahim Durkaya, Wissen Akademie’nin yılda ortala bin kadar mühendislik kökenli öğrenciye devlet destekli eğitim verdiklerini ve bu öğrenciler içerisinden yüzde 78 oranında kişinin işe yerleştirildiğini belirtiyor. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Gizem     2017-06-23 Bilgi Güvenliği konusundaki işgücü ihtiyacını karşılamak için, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Lostar Bilgi Güvenliği bir araya gelerek bir program başlattılar. Bu programda iki yıllık yüksekokul çerçevesinde yılda 50-100 arası uzman yetiştiriliyor. Bu programda yetişen uzmanlar stajyer olarak işe başlıyorlar. Stajyer isteyen kurumlar Lostar web sitesi üzerinden başvurabiliyor.
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi