Dijital Para Birimleri, Ülkeleri Etkilemeye Başladı!

Teknoloji dünyasının en büyük getirilerinden olan internet, günümüzde günlük ve kurumsal yaşamın en büyük yapı taşı olma unvanını ele geçirmiş durumda. Bu süreçte temel iletişim aracının internet olması ile birlikte yepyeni kurumsal sektörler de internet için var olmaya ve mevcut sektörler de internet dünyasına geçiş yapmaya başladı.

Dijital Para Birimleri, Ülkeleri Etkilemeye Başladı!
Dijital Para Birimleri, Ülkeleri Etkilemeye Başladı! Tugrul Demir
Bu içerik 1433 kez okundu.

Teknoloji dünyasının en büyük getirilerinden olan internet, günümüzde günlük ve kurumsal yaşamın en büyük yapı taşı olma unvanını ele geçirmiş durumda. Bu süreçte temel iletişim aracının internet olması ile birlikte yepyeni kurumsal sektörler de internet için var olmaya ve mevcut sektörler de internet dünyasına geçiş yapmaya başladı.

Elbette ki internetin bu derece global anlamda önemli bir konuma ulaşması, dünyanın işleyişini sağlayan para ve ekonomi dünyasını da etkilemiş oldu. İlk etapta dijital bankacılık ile birlikte yol almaya başlayan internetin ekonomi ayağı, şimdiler de ise ekonominin tam anlamıyla kendisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Güncel teknoloji haberleri ile sıkı bir takip içinde olan kimselerin çok iyi bildiği üzere teknoloji ve internet dünyasının en popüler ve üzerinde en çok durulan konu başlıkları arasında, sık sık dijital para birimleri ile karşılaşılır oldu. Dijital para birimlerinden olan Bitcoin ve Ethereum gibi ifadelerin sıkça yeni medya kapsamında yer alması, ekonomi dünyasındaki değişikliğin de hangi boyutlara ulaşacağının habercisi olma potansiyelini gözler önüne seriyor.

İlk başlarda sadece önemsiz gibi görünün bir çevrimiçi girişim olarak nitelendirilen dijital veya şifreli para birimleri, şimdiler de ise ülkelerin dahi üzerinde kafa yorduğu projeler seviyesine kadar sıkı bir yol kat etmiş durumda ve dijital para birimleri örneklerinin sayısı da artmaya devam ediyor.

 

Bitcoin ve Ethereum gibi para birimleri nedir ve neden önemlidir?

 

Konunun daha net bir biçimde ifade edilmesi adına kısaca açıklamak gerekirse Bitcoin ve Ethereum gibi şifreli veyahut dijital para birimler, sadece internet üzerinde dijital olarak var olan ve kazanılan para birimleridir. Tıpkı dolar veya avro gibi bir konuma sahip olan dijital para birimlerinin tek farkı, isimlerinden de anlaşılabileceği gibi sadece dijital yani internet ortamında var olmalarıdır.

 

 

Bir diğer önemli nokta ise tanımlamaları arasında yer alan şifreli sıfatı olmaktadır. Ethereum ve Bitcoin gibi dijital para birimleri, aynı zamanda kripto yani şifreli para birimleridir. Bu özelliklerinin en büyük etkisi, takip edilemiyor olmasıdır. Yani dijital ortamda gerçekleşen dijital para birimi transferlerinin kimden geldiği ve kime gittiği, belirli adımlar takip edilerek anonim yani kimliği belirsiz şekilde gerçekleştirilebilir. Bu nedenledir ki ilk etapta bu para birimleri, sadece underground yani internetin karanlık dünyalarında kullanılan bir takas sistemi olarak kullanılmaya başlamıştır.

 

Black hat yani siyah şapkalı hacker olarak ifade dilen kimselerin dijital dünyada gerçekleştirdikleri illegal yani kanun dışı çalışmalarının karşılığı olarak alınan Bitcoin gibi dijital para birimleri, daha sonralarında benzer işlemlerin karşılığı olarak ya da doğrudan dolar olarak gerçek dünyaya kazandırılabiliyordu.

 

Öte yandan vergi konusunda da tam bir boşluk bulunmaktadır. Takip edilemeyen bir para birimi olmasından ötürü vergilendirme sistemlerinde yer alması da mümkün olmuyordu. Keza kontrol edilmesi konusunda da aynı derecede büyük bir boşluk bulunuyor. Tamamıyla çevrimiçi olarak üretilen ve yine sadece internetin sınırları içerisinde dijital cüzdanlar yani şifreli hesap numaraları olarak tanımlanabilecek hesaplarda tutulan bir para birimi, hiçbir ülkeye veya hiçbir ulusa da başlı kalmamaktadır. Bundan dolayı da şimdiye kadar süregelen bankacılık ve ekonomi sistemi ile tamamıyla başka bir çizgisi bulunmaktadır.

 

 

Söz konusu bu sanal para birimlerinin neden önemli olduğu konusu değinilecek olursa, bu konudaki en net verilebilecek cevap, kullanım oranlarında ve taleplerinde oluşan büyük ilgi olacaktır. Zira şu günlerde birçok legal veya illegal işlem, gerçek yani somut para birimlerinden farklı olarak dijital para birimleri üzerinden gerçekleştirilmeye başladı. Bununla beraber sanal para birimlerinin kazanılması noktası yani madencilik konusunda da çok ciddi bir artışın yaşanması, ülkelerin de bu konuya vakıf ve dahil olması ile sonuçlanacak gibi görünüyor.

 

Ülkeler kendi sanal para birimlerini oluşturma noktasında çalışmalar sürdürüyor!

 

Daha önce de bahsi geçtiği üzere mevcut Ethereum ve Bitcoin gibi sanal-dijital para birimleri, hiçbir kimsenin, kuruluşun veya ülkenin kontrolü altında bulunmuyor. Bu nedenle ülkelerin de hangi amaç için olursa olsun bu para birimlerine müdahale etmesi de mümkün olmuyor.

 

Özellikle Bitcoin girişimi ile ekonomi dünyasının da dijital dünyaya farklı bir boyut ile geçiş yapması gerekliliğinin var olduğu gerçeği ile karşılaşılmaya başladıktan sonra, ülke bazlı olarak da çeşitli projeler gündeme geldiğine tanıklık edilmeye başladı. Son olarak da Japonya, ilerleyen dönemlerde, ülkenin kendi dijital para birimi ile dünyaya açılmaya başlayacağına ilişkin projesi ile dikkatleri üzerine topladı.

 

Japonya gibi ekonomi konusunda dünyanın önemli ülkesi konumundaki bir ülkeden böyle bir açıklamanın gelmesi, sanal para birimlerinin ne derece önemli bir noktaya kadar ulaşabileceğinin sinyallerini vermiş oldu. İlerleyen dönemlerde Japonya’nın dijital para birimi çalışmaları gerçekleşmeye başlayacak gibi görünüyor.

 

 

Ülke bazlı olarak dijital bir para birimi üzerinde çalışmalar yapılmasının da belli başlı nedenleri bulunuyor. Bu nedenler arasında kontrol edilebilirlik, takip edilebilirlik ve müdahale edilebilirlik gibi oldukça geçerli sebepler yer alıyor. Daha çok illegal işlemler için kullanılan ve hem ekonomiye hem de suç sayılan işlemlere vesile olan para birimlerinin normal kişiler tarafından da kullanılmaya başlaması yerine ülkeler, kendi kontrolleri altında olan bir dijital para biriminin olmasının daha mantıklı bir gelişme olacağı kanaatine ulaşmış olabilir.

 

Zira sadece yatırım amaçlı veya sanal madencilik adı altında gelir kaynağı olarak kullanılmaya başlayan sanal para birimleri, devlet bazında bir proje olarak devam ettirildiği vakit, aslında hem kontrol hem de işlemlerin takip edilebilirliği noktasında çok daha şeffaf bir devam ettirilebilecek.

 

Elbette ki şu an için Japonya’nın nasıl bir dijital para birimi üzerinde çalışmalar yaptığı konusunda detaylar ortaya çıkmış değil. Keza dünyanın diğer ekonomi anlamında güçlü ülkelerinin de bu konuda resmi projeler üretip üretmeyeceği veya bu konu üzerine düşüp düşmediği de bilinmeyenler arasında yer alıyor.

 

Lakin açık bir şekilde görülebileceği ve rahatlıkla ifade edilebileceği gibi bir dönemler sadece internetin karanlık tarafında kullanılan ve sadece belirli bir kitleye hitap eden Bitcoin başta olmak üzere tüm dijital para birimleri, günümüzde internet ile birlikte çok daha önemli ve geniş kitlelere hitap eden bir yapıya dönüşmüş oldu. Bu süreçte birçok defa uzmanlar tarafından bu sanal para projelerinin hüsran ile sonuçlanacağı konusunda yorumlar getirilmiş ve halen daha getirilmeye devam ediyor olsa da her geçen gün Bitcoin ve diğer popüler sanal para birimi Ethereum, dolar ve avro gibi ülke temelli para birimleri karşısında ciddi anlamda değer kazanmaya devam ediyor.

 

Bu sürecin teknoloji dünyasının kesinleşen maddelerinden mi yoksa bir balon gibi bir süre sonra internet tarihinin dikkat çeken girişimlerinde mi olarak anılacağı, şimdilerde en çok konuşulan ve en çok tartışılan başlıları arasında yer alıyor. Ülke temelli girişimlerin ve tartışmaların da yeni medya kapsamında yer bulması da sanal para birimlerinin geleceğinin çok daha başka noktalara kadar ulaşabileceği izlenimi oluşturuyor. Öyle görünüyor ki bu süreçte yapılabilecek iki farklı alternatif bulunuyor: Risk alarak Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimlerini yatırım aracı olarak kullanmak veya tüm bu sürecin hangi noktalara kadar ulaşacağını merak edip, teknoloji dünyasını haberlerle yakından takip etmek! Her iki yöntem de uzun bir süre daha geçerliliğini koruyacak potansiyele sahip.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi