Dünya Üstündeki En Güçlü Roketi Yakın Bir Zamanda Fırlatacaklar

SpaceX'in kurucularından ve de CEO'su görevindeki Elon Musk, Dünya'nın yörüngesi için, Ay'a ve de hatta Mars'a fazlasıyla büyük kargoları taşıyabilecek Dünya üzerindeki en güçlü roketinin tam olarak ne zaman fırlatılacak olduğunu açıkladı.

Dünya Üstündeki En Güçlü Roketi Yakın Bir Zamanda Fırlatacaklar
Dünya Üstündeki En Güçlü Roketi Yakın Bir Zamanda Fırlatacaklar Mahmut Şahan
Bu içerik 450 kez okundu.

SpaceX'in kurucularından ve de CEO'su  görevindeki Elon Musk, Dünya'nın yörüngesi için, Ay'a ve de  hatta Mars'a fazlasıyla büyük kargoları taşıyabilecek Dünya üzerindeki en güçlü roketinin  tam olarak ne zaman fırlatılacak olduğunu açıkladı.

Günümüzün Iron Man’ı olarak da adlandırılan Elon Musk, büyük projelere imza atmaya devam ediyor. Dünyanın ilk tekrar kullanılabilir roketini başarıyla yere indiren SpaceX, şimdilerde ise Dünyanın en güçlü roketini fırlatmak için gün sayıyor.

Geliştirilme sürecinde yaşanan bazı problemler ve kazalardan ötürü fırlatılma tarihi sürekli ertelenen Falcon Heavy için Elon Musk nihayet net bir tarih verdi.

Sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşıma göre Kasım ayında fırlatılacak olan Falcon Heavy, fırlatıldığı gün itibariyle dünyanın en güçlü roketi unvanını eline alacak.

Rokete biraz yakından baktığımızda ise basitçe 3 adet Falcon 9’un bir araya getirilmiş hali diyebiliriz. Temelde bir Falcon 9 roketine iki ek Falcon 9 güçlendiricisi eklenmesiyle oluşan Falcon Heavy, Musk’ın açıklamalarına göre işin mühendislik boyutu göründüğünden çok çok daha zor. Keza fırlatılma tarihinin bu kadar ertelenmesinin en büyük sebebi de bu.

SpaceX için oldukça önemli bir yere sahip olan Falcon Heavy ile Ay’a hatta Mars’a çok daha büyük kargolar göndermek mümkün olacak.

Meraklıları için büyük kargoları biraz daha açmak gerekirse Falcon Heavy; alçak dünya yörüngesine 54.400 kg, yer eşzamanlı yörüngeye 22.200 kg ve Mars’a ise 13.600 kg yük taşıma kapasitesine sahip.

Halihazırda dünyanın en güçlü roketi olmaya en büyük aday olan Falcon Heavy’nın tarihin en güçlüsü olmak içinse deyim yerindeyse biraz daha çalışması gerek. Zira NASA’nın Apollo görevinde kullandığı Saturn V roketi, rekorunu kolay kolay kimselere bırakacak gibi değil.

Saturn V roketinin yapabildiklerine baktığımızda ise gerçekten büyük bir mühendislik başarısı görüyoruz. Günümüzde bile hala tarihin en ağır, en büyük ve en güçlü roketi sıfatına sahip olan Saturn V, alçak dünya yörüngesine tam 140.000 kg yük taşıyabiliyordu. Ayrıca alçak dünya yörüngesi dışına çıkan tek roket unvanı da yine Saturn V’e ait.

Uzay sektörü için oldukça yeni bir şirket olan SpaceX’in böylesine büyük projelere girişmesi ise taktire şayan. Musk yaptığı bir açıklamasında ise Falcon Heavy ile ilgili ilk kalkış denemesinden çok bir başarı beklemediklerini söylemişti.

Şu an için yörüngeye ulaşabileceğinden bile şüphe duyduğunu belirten Musk’ın SpaceX’ın başardıklarını göz önünde bulundurduğumuzda Falcon Heavy’ninde adını çok daha büyük başarılarda duyacağımız kesin.

spacex elon musk falcon heavy
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi