Dünya'ya Benzeyen Yeni Bir Tane Gezegen Keşfi Yaptılar

İnsanlık amacıla dünya dışında yer alan alternatif dünyaya benzeyen yeni gezegen arayışları uzun bir zamandır devam eden bir süreç olarak biliniyor.

Dünya'ya Benzeyen Yeni Bir Tane Gezegen Keşfi Yaptılar
Dünya'ya Benzeyen Yeni Bir Tane Gezegen Keşfi Yaptılar Mahmut Şahan
Bu içerik 971 kez okundu.

İnsanlık amacıla dünya dışında yer alan alternatif dünyaya benzeyen yeni gezegen arayışları uzun bir zamandır devam eden bir süreç olarak biliniyor. Gök bilimciler geçmiş olduğumuz günlerde tam da insanlığın aramakta olduğuna uygun bir gezegeni keşfetmeyi başarmış oldu!


Sıcaklık açısından dünyaya fazlası ile benzeyen ve  de Ross 128 b adı verilen bu gezegen içerisinde su ve de oksijen olup olmadığını anlayabilmek amacıyla bir zamanda daha beklememiz gerekiyor. Bu özel soruların cevabını bulabilmek için 2020 senesinde tamamlanması beklenmekte olan Giant Magellan Teleskop‘undan yardım almamız gerekli.

Yörüngesinden ötürü güneş sistemine doğru hareket etmekte bulunan gezegen yaklaşık olarak 80.000 sene sonra da güneş sistemine en yakın durumdaki dünya benzerinde gezegen olabilecek. İnsanlık tarihi  göz önünde bulunduğu zaman 80.000 senenin olanaksız bir zaman olmadığı çıkarımını da yapsak yanlış olmaz.

Eğerki bahsi geçen  bu gezegenin atmosfer ile birlikte su açısından da uygun bulunduğu tespit edilebilir ise, insanlığın geleceği tekrardan şekillenecek olabilir.

Dünyaya çok fazla benzeyen ve de Ross 128 b ismi verilmiş durumdaki bu yeni keşfedilen gezegen ile alakalı olarak NASA'dan ise herhangi bir şekilde açıklama gerçekleştirilmedi. Teleskop ile birlikte gelecek bilgiler ise büyük bir heyecanla beklenmekte.

dünya gezegen keşif
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi