Elektrikli Bir Güneş Gözlüğü Geliştirdiler

Sık bir şekilde kullandığımız elektronik durumdaki cihazlarımızı şarj edebilmek amacıyla yeni bir yöntem daha keşfedildi.

Elektrikli Bir Güneş Gözlüğü Geliştirdiler
Elektrikli Bir Güneş Gözlüğü Geliştirdiler Mahmut Şahan
Bu içerik 333 kez okundu.

Sık bir şekilde kullandığımız elektronik durumdaki cihazlarımızı şarj edebilmek amacıyla yeni  bir yöntem daha keşfedildi. 

Artık güneş gözlüğünüzün ürettiği elektriği kişisel ihtiyaçlarınızda kullanabilirsiniz.
Yanınızda taşıdığınız elektronik cihazınızı güneş gözlüğünüzün şarj etmesini ister miydiniz? Almanya'nın Karlsruhe Enstitüsü'nden araştırmacılar, güneş pilleri vasıtasıyla lenslerin güneş ışığı almasını 2 katına çıkartarak, elektrik üreten bir çift güneş gözlüğü üretti.

Elektrik enerji üretebilen güneş gözlüğünde şeffaf, esnek, hafif, çeşitli şekil ve renklerde üretilebiliyor olması nedeniyle geleneksel silikon güneş hücreler yerine, organik güneş pilleri tercih edildi. Her biri yaklaşık 6 gram ağırlığında ve 1,6 mm kalınlığında olan güneş pili mercekleri, ticari olarak üretilen güneş gözlüğü çerçevesine sığdırılabildi. Bu çerçeveler ayrıca bir mikroişlemci, iki sensör ve iki ekran içeriyor.

Böylelikle mevcut aydınlık yoğunluğunu ölçülüp ve görüntülenebiliyor, ortam sıcaklığı çubuk grafiklerle analiz edilebiliyor. Her ne kadar doğrudan güneş ışığında en iyi şekilde çalışsalar da her lens 200 miliwatt güç üretebiliyor.

Güneş gözlüğünün ürettiği güç, bir işitme cihazını veya adım sayıcıyı çalıştırabilecek seviyede. Bu Teknoloji güneş gözlükleri de sınırlı kalmayarak, çok daha fazla güç üretme potansiyeli bulunan bina pençelerine, araba camlarına uygulanabilir.

 

elektrik güneş gozlüğü şarj
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi