Enigma'nın Tam 52.000 Dolar Tutarındaki Fiyata Satıldığı Duyuruldu

Romanya'da gerçekleştirilmiş olan açık arttırma kapsamında, 2. Dünya Savaşı esnasında kullanılmış olan Enigma şifreleme makinası yaklaşık olarak 52.000 dolarlık fiyatla alıcısını buldu.

Enigma'nın Tam 52.000 Dolar Tutarındaki Fiyata Satıldığı Duyuruldu
Enigma'nın Tam 52.000 Dolar Tutarındaki Fiyata Satıldığı Duyuruldu Mahmut Şahan
Bu içerik 677 kez okundu.

Romanya'da gerçekleştirilmiş olan açık arttırma kapsamında, 2. Dünya Savaşı esnasında kullanılmış olan  Enigma şifreleme makinası yaklaşık olarak 52.000 dolarlık fiyatla alıcısını buldu.

CNN'de yer alan haberde, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanyasında kullanılmış, nadir bulunan çalışır haldeki Enigma şifreleme cihazının Bükreş'te Artmark müzayede evinde düzenlenen açık arttırmada 52 bin dolara satıldığı belirtildi.

Artmark Müşteri İlişkileri Müdürü Vlad Georgescu, bir koleksiyoncu tarafından bit pazarından 114 dolara satın alınan Enigma makinesinin 1941 yılında Almanya'da yapıldığını söyledi.

Nazi Almanyasında gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacıyla kullanılan Enigma, ilk olarak 1920'li yıllarda ticari amaçla üretilmişti. Daha sonra pek çok ülkede ordu ve devlet kurumlarında kullanılmak üzere özel olarak üretilen Enigma, 1939'da Alman silahlı kuvvetlerinin iletişim cihazı haline gelmişti.

enigma romanya açık arttırma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi