Facebook, Marketplace ile ikinci el piyasasına girecek

Popüler sosyal medya devi Facebook, Marketplace sistemi ile ikinci el alışveriş sistemini bünyesine kazandırdı.

Sosyal paylaşım devi Facebook, birçok alanda öne çıkmaya devam ediyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Facebook, yine çok konuşulacak bir adım attı. Son zamanlarda site üzerinde açılan eşya satış grupları Facebook yöneticilerinin aklına yeni bir fikir getirdi.

İnternet üzerinden ikinci el ve sıfır eşya satış konusunda dev isimler haline gelen eBay ve Amazon’a rakip olmaya hazırlanan Facebook, bundan sonra site üzerinden ikinci el eşya satışı imkanı da sunmaya başlayacak.

İkinci El Satış Sadece Arkadaş Listesine Olacak

Son aylarda Facebook üzerinden satış yapan gruplarda dolandırıcılık olaylarının çok yaşanmaya başlaması üzerine bu konuya el atmaya karar veren site yönetimi, ikinci el satış konusunda bazı sınırlamalar getirdi. Buna göre, satış yapmak isteyenler artık sadece arkadaş listelerinde bulunan kişilerle iş yapabilecek. Bunun dışında farklı gruplarda satış yapma dönemi sona erecek.

Uygulama şimdilik 4 ülkede başladı. Avusturalya, İngiltere, Yeni Zelanda ve ABD’de başlayan uygulama kısa sürede tüm ülkelerde geçerli olmaya başlayacak. Bu uygulamadan Facebook’un hiçbir şekilde maddi kazanç yapmayacağı, tek amacın dolandırıcılıkların önüne geçmek ve sitede bulunanların satış için başka yerlere yönelmesini engellemek olduğu belirtildi.

Facebook üzerinden yapılan satışlarda peşin, havale ve PayPal kullanılabilecek. Sosyal paylaşım devinin bu adımı nasıl karşılanacak ve ne kadar beğenilecek hep birlikte bekleyip göreceğiz.


Etkinlik Ajansı