Facebook Messenger’a uçtan uca şifreleme özelliği eklendi

Sosyal medya devi Facebook'un mesajlaşma uygulaması Messenger'a yeni bir özellik daha eklendi. Uçtan uca şifreleme ismi verilen bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar daha güvenli bir şekilde birbirleri arasında mesajlaşabilecekler.

Instagram, WhatsApp gibi popüler uygulamaları satın alarak bünyesine dahil eden Facebook bu kez kendi çıkardığı Messenger uygulamasında bir güncelleme yaptı.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un bünyesinden ayırdığı ve başlı başına uygulama yaptığı kullanıcıların kolaylıkla sohbet edebilmelerini sağlayan Messenger’a yeni bir özellik daha eklendi. Geçtiğimiz günlerde Snapchat tarzı bir hikaye sistemini getireceklerini duyuran şirket, bu gün başka bir özelliğini tüm testlerinin tamamlandığını ve kullanıcılara sunulduğunu açıkladı. Bu bahsedilen özellik ise “Uçtan Uca Şifreleme Sistemi“.

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp’a sunulan uçtan uca şifreleme özelliği bu kez Facebook’un diğer mesajlaşma uygulaması Messenger’a geldi. The Verge isimli teknoloji haber sitesinin yayınladığı habere göre, test süreci Temmuz’da başlayan ve bundan böyle bütün Messenger kullanıcılarının hizmetine giren uçtan uca şifreleme özelliği ile siber korsanlar, devlet ajansları veya uygulamanın yapımcısı Facebook’tan konuşmalarınızı, sohbetlerinizi koruyabileceksiniz.

Yaklaşık 1 milyar Messenger kullanıcısını ilgilendiren bu özellik “Gizli Konuşmalar” ismiyle kullanıcılara sunuluyor. Bir sohbeti şifrelemek için konuşmanızdaki kullanıcının isminin üstüne tıklamanız ve bu özelliği etkinleştirmeniz yeterli oluyor. Buna ek olarak yeni özellik ile sohbetlerinizin belli bir süre sonunda otomatik silinmesini de sağlayabiliyorsunuz. Şifreleme özelliği şuan için video ve gif konuşmalarında ise kullanılamıyor.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı