Facebook Satılacak Mı?

Facebook sitesinin kurucusu olan Zuckerberg, yeni yapmış olduğu bir açıklama ile birlikte gelecek 1,5 senenin içinde 75 milyon tane Facebook hissesini satacak olduğunu açıkladı.

Facebook Satılacak Mı?
Facebook Satılacak Mı? Mahmut Şahan
Bu içerik 945 kez okundu.

Facebook sitesinin kurucusu olan Zuckerberg, yeni yapmış olduğu bir açıklama ile birlikte gelecek 1,5 senenin içinde 75 milyon tane Facebook hissesini satacak olduğunu açıkladı. Hisselerin bugün açıklanmış değeri  ise 12.7 milyar dolar tutarına tekabül etmekte. 1,5 yıl içinde ise  bu değerin 15 milyar dolara kadar yükselecek olması konusunda bir beklenti mevcut.

Zuckerberg’ün öte yandan, 35 milyon tane hisseyi daha satma konusunda bir ihtimali bulunmakta fakat şu anda bu konu ile ilgili olarak kesinleşmiş karar henüz bulunmuyor. Facebook platformunun kurucusunun bu satışlardan elde etmiş olduğu kazancı ise yine kendisi tarafından 2015 senesinde kurulan  Chan Zuckerberg Vakfı’na aktaracak olması bekleniyor. Vakıf adını Mark’ın ve de eşi Priscilla’nın soy isimlerinden almakta. Vakfın maksadı ise bilim ile birlikte teknoloji ve de sosyal alanlar içerisinde problemlerin çözümü amacıyla çalışmalar gerçekleştirilen. Bir başka deyiş ile, Zuckerberg, Bill Gates’in gittiği yoldan gidiyor.

Gates ise, daha önce yapmış olduğu bir açıklama ile ömrü boyunca yapacak olduğu bağışlarla Facebook’ta yer alan hisselerinin %99’luk bir kısmını devredecek olduğunu vurgulamış idi. Chan Zuckerberg Vakfı içerisine devredilmek amacı ile satılan hisseler ise bu kapsama girmekte.

Zuckeberg için yapılmış olan bu bağışların çok daha ayrı bir önemi de bulunmakta. Toplumun karşısında bağış sever  durumdaki bir iş adamı olarak yaratacak olduğu imajın, yakın  bir gelecekte Amerika Birleşik Devletleri'nin başkanlığına aday olarak katılması bekleniyor olan Zuckerberg’ün siyasi durumdaki yaşamına 
 da olumlu bir etki yapacak olması bekleniyor.

facebook hisse satış
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi