Geliştiriciler App Store Üzerinden Servet Kazandı!

Apple'ın mobil işletim sistemi olan iOS'un tek uygulama mağazası olan App Store gelişticilerine servet kazandırdı. İşte tüm detaylar.

Geliştiriciler App Store Üzerinden Servet Kazandı!
Geliştiriciler App Store Üzerinden Servet Kazandı! Burak AYDIN
Bu içerik 667 kez okundu.

Apple'ın büyük önem verdiği mobil işletim sistemi olan iOS işletim sisteminin uygulama mağazası App Store servet dağıtmaya devam ediyor.

Google Play Store kullanıcılarına göre App Store'da daha çok para harcayan kullanıcılar geliştiricilere ciddi rakamlar kazandırmaya devam ediyor.

Apple'ın ilk iPhone'u 2007 yılında tanıtmasının ardından 2008 yılında açtığı App Store ilk yol 70 milyar dolar kazandırdı ve Apple'ın o yıllarda olan 70 / 30 gelir paylaşımını düşünürsek kullanıcılar App Store üzerinde 100 milyon dolardan fazla alışveriş yaptığı rahatlıkla söylenebilir.

Apple sonrasında geliştiricilere verdiği tutarda kesintiye gitmiş ve 85 / 15 gelir sunarak geliştiricilere kazandırmaya devam etmişti.

app-store

Apple kısa bir süre sonra düzenleyeceği yeni geliştiriciler konferansı öncesinde Apple geliştiricilerine App Store'da ne kadar kazandırdığını açıkladı.

Apple'ın açıklamalarına göre kullanıcıların App Store üzerinde yaptığı indirmeler 12 ayda % 70 oranında artış gösterdi ve abone gelirleri de % 58 oranında arttı.

Apple'ın her yıl düzenlediği WWDC etkinliklerinde Apple geliştiricilerine verdiği önemi gösteriyor ve yılın en iyilerine çeşitli ödül çekleri ve avantajlar sunuyordu.

Son olarak App Store'un en büyük rakibi olan Google Play Store geliştiricilere 70 / 30 oranında pay vermesine rağmen Google bu konuda henüz raporlarını açıklamadı. 

app store iphone apple ios wwdc
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi