Gmail’de Bulduğu Önemli Açıkla Ödül Kazandı!

Teknoloji devi Google pek çok önemli servisini kullanıcıların kullanımı için güvenli hale getirse de ufak ama önemli açıkları gözden kaçırabiliyor. İşte Gmail'de bulduğu açıkla ödül kazanan öğrenci!

Google’ın mail servisi olan Gmail üzerinde ilginç bir açıkla Pakistanlı bir öğrenci istediği kişinin mail hesabına erişmeyi başardı. Öğrencinin bu açığı Google’a rapor etmesiyle Google öğrenciyi ödüllendirdiğini açıkladı.

Gmail’de Önemli Açık!

Google’ın kusursuz görünen mail servisi Gmail’de çok ciddi bir açık olduğu ve bu açıkla birlikte Gmail üzerinde istenilen kişinin kolayca hacklenebileceği ortaya çıktı. Gmail üzerinde bulunan açıkla birlikte kullanıcıya ait tüm bilgiler ele geçirilebiliyor. Böylelikle herhangi bir kullanıcıya gelen mailler kolaylıkla okunabiliyor. Bu açığı bulan kişi ise Pakistanlı öğrenci Ahmed Mehtab.

Ortak Hesaplara Kolayca Erişim Sağlanıyor!

Mehtab, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Google’ın bazı hesapları ortak olarak algılamasından dolayı bu sorunun ortaya çıktığını anlattı. Mehtab’ın bu açığı Google’a iletmesinin ardında Google öğrenciyi ödüllendirdi. Pakistanlı öğrenci Google’ın mail servisi olan Gmail’de bulduğu bu açığı YouTube‘a video çekerek yükledi. Bu hata ile bir kişinin kullanıcı adıyla hesap açılıp diğer bağlı olan hesaplara kolayca erişim sağlanabiliyor. Google Gmail’de yer alan bu hatayı hemen kapattı. İşte Gmail’de sonradan kapatılan o açığın nasıl olduğunun videosu.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı