Google Ads'de anahtar kelime çeşitleri

Google Ads'de anahtar kelime çeşitleri

Google Ads'de anahtar kelime çeşitleri
Google Ads'de anahtar kelime çeşitleri Tugrul Demir
Bu içerik 179 kez okundu.

 

Google’ın en çok tercih edilen araçlarından biri olan Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Ads kullanımında pek çok avantaj sağlar. Başarılı bir kampanya oluşturmak için öncelikle anahtar kelimelerin kullanım amacını bilmeniz gerekir. Anahtar kelime, müşterilerinize sunduğunuz hizmet ya da ürünü tanımlayan kelime gruplarıdır. Anahtar kelimeler, reklamlarınızın nerede ve ne zaman görüntüleneceğinin belirlenmesini sağlar. Farklı konu ve temalarda anahtar kelimelerden yararlanarak dikkat çekici reklam kampanyalarına imza atabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi eşleme seçeneklerinden yararlanarak düzenlemek hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırır.

Anahtar Kelime Çeşitleri

Hedef kitlenizin dikkatini çekmek için reklamların hangi aramalar sonucunda görüntülenmesi gerektiğini belirlemeniz önemlidir. Anahtar kelime eşleme türleri bu açıdan etkili sonuçlar verir. Anahtar kelime eşleme türleri geniş, sıralı ve tam gibi alt türlere ayrılır. Reklam içeriğinize göre farklı seçeneklerden yararlanarak etkili reklamlar hazırlayabilirsiniz.

Geniş Eşleme Anahtar Kelime Kullanımı

Geniş eşleme yöntemi ile oluşturulan anahtar kelimeler, sizin seçtiğiniz anahtar kelimelerle ilgili sözcükler aratıldığında da reklamınızı ön plana çıkarır. Hazırladığı reklamdan çok sayıda gösterim elde etmek ve maksimum düzeyde trafik almak isteyen kişiler için geniş eşleme seçeneği ideal çözümler sunar.

Bu eşleme türünde bazen anahtar kelimeyle bağlantısı bulunmayan kelimeler de arama sonuçlarına dahil edilebilir. Geniş eşleme seçeneğinden yararlanırken anahtar kelimenizin eş anlamlıları ile hatalı ya da çoğul versiyonlarının görüntülenebileceğini unutmamanız gerekir. Bu nedenle özenli bir şekilde negatif anahtar kelime çalışması yapmalısınız. Aksi halde reklamlarınızın tıklanma oranı azalabilir. Buna bağlı olarak da kalite puanlarınızda düşüş görülebilir. Negatif eşlemeden yararlanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Negatif eşleme ile web sitenizi gereksiz görüntüleme ve tıklamalardan uzaklaştırabilirsiniz. Bu da kalite puanınızı artırmaya yardımcı olur. Negatif anahtar kelimeler, istenmeyen kelimelerin başına eksi (-) işareti koyarak belirlenir. Böylece geniş eşleme yönteminde reklamlarınızın negatif anahtar kelimelerle görüntülenmesine engel olabilirsiniz. Buna ek olarak artı (+) işareti koyduğunuz kelimeler, kullanıcıların aramalarda mutlaka kullanmasını istediğiniz kelimeleri içerir. Geniş eşleme yöntemini bu küçük ipuçları sayesinde ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabilir ve reklamlarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sıralı Eşleme Anahtar Kelime Kullanımı

Bu eşleme biçiminde anahtar kelimelerin başına ve sonuna tırnak işareti (‘’,’’) konulur. Sıralı eşleme seçeneğinde reklamlarınız anahtar kelime tam olarak aratıldığında görüntülenir. Anahtar kelimelerin başına ya da sonuna kelime eklendiği zaman da reklamın görüntülenmesi sağlanır. Ancak anahtar kelime iki sözcükten oluşuyorsa kelime gruplarının arasına herhangi bir sözcük eklendiğinde reklamınız arama sonuçlarına düşmez.

Sıralı eşleme, geniş eşlemeye göre daha dar bir kitleye hitap eder. Daha kesin bir şekilde hedef kitleye ulaşan reklamlar arama sonuçlarında esnek bir şekilde görüntülenir. Geniş eşlemeye göre daha fazla ilgili tıklama ve trafik alır.

Tam Eşleme Anahtar Kelime Kullanımı

Tam eşleme tekniği ile anahtar kelime seçimi yaparken sözcüklerin başına ve sonuna köşeli parantez koymanız ([,]) gerekir. Bu eşleme biçimi sayesinde kullanıcılar anahtar kelimelerinizi tam olarak arattığında reklamı görüntüleyebilir. Ancak anahtar kelimelerin ortasında, sağında ve solunda başka bir sözcük bulunmamalıdır. Tam eşleme yöntemini tercih ettiğinizde sitenize gelen organik ziyaretçi trafiği az olur. Ama sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bire bir hedef kitlenizle örtüşür. Daha az bütçe ayırarak hedef kitlenize doğrudan erişmek istiyorsanız tam eşleme yöntemi sizin için idealdir.

CRM Medya’nın alanında deneyimli ve uzman ekibinden destek alarak Google Ads anahtar kelimelerini pratik bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenize doğrudan hitap eden kaliteli reklam çalışmalarına imza atabilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi