Google Artık Kullanıcıların Gmail Hesaplarını Takip Etmeyecek

Günümüz yaşam şartlarında gizlilik konusu artık çok fazla tartışılır bir hale gelmeye başladı.

Google Artık Kullanıcıların Gmail Hesaplarını Takip Etmeyecek
Google Artık Kullanıcıların Gmail Hesaplarını Takip Etmeyecek Mahmut Şahan
Bu içerik 838 kez okundu.

Günümüz yaşam şartlarında gizlilik konusu artık çok fazla tartışılır bir hale gelmeye başladı. Firmaların kullanıcı ile ilgili verilerini yakın bir şekilde takip ediyor olması, kişisel durumdaki verileri gözetlemesi ya da bu verilerini kendi faydası için kullanması da  çok fazla tepki çekmekte. Google şirketi ise uzun süredir tartışmalara konu durumda olan bir özelliği kaldırıp gizliliğe önem vermiş olanların sevindirebilecek bir hamle yapmaya hazırlanıyor. 

Google şirketinin servisleri pek çok kullanıcı verisi içermekte. Fakat içlerinden biri var ki ötekilerine göre çok fazla kullanıcıların bilgilerini bünyesinde barındırmakta. Burada saklanmakta olan bilgiler özellikle de reklam verenlerin iştahlarını kabartmaya yarıyor. Çünkü bu kullanıcıların kişisel ve de iş ile ilgili mailleri, yapmakta oldukları alışverişleri gösterebilen mailler ve alakalı alanlarına girdiğinden dolayı kayıt oldukları mail listelerine bakılınca kişinin genel profilleri hemen ortaya çıkıyor. Google şimdiye kadar Gmail hesapları içerisinde tarama yapmakta ve edinmiş olduğu bilgileri hedeflemeleri de reklamlara kullanmaktaydı. Lakin bugün de Google’ın yapmış olduğu açıklamayla beraber bu dönem komple bitti.

Ücretli olan bir servis konumundaki G Suite kullanıcıları  ise Gmail üzerinde zaten  hiç bir şekilde reklam görmüyordu ve de bu maillerin tarama işlemleri de yapılmamaktaydı. Ücretsiz seçenek içerisinde ise hem reklamlar gösterilmekteydi hem ise hedefli reklamların gösterilebilmesi amacıyla mail taraması yapılmaktaydı. Bundan sonraki dönemde ise Gmail’i ücretsiz bir şekilde kullananlar reklamları görmeye devam edecekler fakat en azından sistemde yer alan mailleri artık reklamlar amacı ile kullanılamayacak.

google gmail g suite
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi