Google Chrome özellikleri ve detaylı inceleme

Google Chrome, 2 Eylül 2008 tarihinde piyasaya çıkan bir web tarayıcısıdır. Programın halkı sunulması ise 11 Aralık 2008'de gerçekleşmiştir

Ücretsiz olarak kullanılan Google Chrome’un dünyada kullanılma oranı ise yüzde 51’lere kadar varmaktadır. Program aynı zamanda uygulama olarak iOS ve Android işletim sistemi için de geliştirilmiştir. Bu yüzden birçok cep telefonunda da uygulama olarak kullanılabilmektedir. Bilgisayarlar için yapılan tarayıcı Windows, OS X ve Linux için kullanılabilir. Chrome’un kaynak kodları Google’un bir projesi olan Chromium’da verilmiştir.

Kullanıcılar için kolaylık ilkesini benimseyen Chrome kısa zamanda bunu başarabilmiştir ve az zamanda çok uzun bir mesafeyi kat edebilmeyi başarmıştır. Google ilk zamanlarında küçük bir şirket olduğundan dolayı, şirket web tarayıcısı işinden uzak kalmak istemiştir. Ancak zamanla Mozilla Firefox’u geliştiren yazılımcıların Google’ye katılmasıyla şirket fikrini değiştirmiştir.

 Chrome’un İlk Versiyonu

Chrome’un ilk versiyonu 2 Eylül 2008’de çıkarıldı ve yaklaşık bir ay sonra da kullanıcılara sunuldu. İlk çıkan sürüm sadece Windows işletim sistemi içindi ve 48 dil desteği bulunuyordu. Programa ilk eleştiri ise CNET tarafından geldi. Programın servis kuralları ilkesine göre chrome’da yazılan bütün içerikler ve transferi yapılan içerikler Google’ye lisanslanmış gibi görünüyordu. CNET’in eleştirisini hemen değerlendiren Google, Chrome’un servis kuralları ilkesinden bu maddeleri kaldırdı. 1 ay içerisinde Chrome, internet kullanıcılarının %1’ini cezbetmeyi başardı.

Yaklaşık 1 sene sonra da Linux ve OS X için de Google ilk sürümleri çıkardı.

Chrome bugün Kuzey Amerika, Orta Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya, Okyanusya, Kuzey Afrika ve Güney Afrika’da en çok kullanılan web tarayıcısıdır.

Google Chrome Özellikleri

Yer İşaretleri: Chrome’un en güzel özelliğinden biri, yer işaretlerini her zaman gözünüzün önünde bulundurması ve bu işaretlere rahat bir ulaşım sağlamasıdır.

Eklentiler: Chrome ile birçok eklentiyi rahatlıkla kullanabilir. Web gelişimi için eklentiler, oyun için eklentiler ve birçok eklenti çeşidi chrome’de mevcuttur.

Otomatik Güncelleme: Chrome güncellemelerini otomatik olarak gerçekleştirir. Bunun yanı sıra Adobe Flash Player gibi önemli eklentileri kendi bünyesinde bulundurur ve kendisi günceller. Kullanıcı manuel olarak güncellemek zorunda kalmaz.

Ram Performansı: Program şu an piyasada bulunan web tarayıcıları içerisinde en az ram harcayan programlardan biridir. Bu yüzden bilgisayarınızı çok fazla meşgul etmez.

Google Ürünlerine Ulaşmada Kolaylık: Google ürünleri bugün dünyada en çok kullanılan sanal ürünlerdir. Bu ürünleri olan Adwords, Gmail, Adsense, Youtube gibi önemli sitelere ulaşırken Chrome kolaylık sağlar.

İnternetten kolay indirme özelliği.

Artıları
  • Donma problemi çok az. Arama motoru devi Google ile birebir uyumlu.
4.8 Çok Güzel

1 Yorum

Yorum Yap
  1. devrim
    Eylül 24, 22:12 devrim

    haber güzel ve anlaşılır olmuş. chrome en çok beğendiğim ve kullanım kolaylığı gördüğüm browser.

Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı