Google Drive’a Erişim Engeli Kaldırıldı

Önceki gün akşam saatlerinde erişimi engellenen Google Drive’ın erişimine bugün tekrar başlandı. Ancak sitenin tekrar engellenip engellenmeyeceği henüz belli değil.

Dün akşam saatlerinde Google Drive ve Dropbox sitelerine Türkiye üzerinden erişim sağlanamamıştı. Siteye girmeye çalışanlar karşılaştıkları mesaj ile şaşkınlık yaşarken, sitelerin neden kapatıldığı belli oldu. Bugün ise Google Drive’ın engeli kaldırıldı.

Dün akşam uygulanan engellemenin nedeninin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait olan e-posta adresinin RedHack isimli hacker grubunun eline geçmesi ve bazı maillerin Google Drive üzerinden yayınlanacağı iddiası olduğu öğrenildi.

Berat Albayrak’ın Maillerini Paylaşacaklarmış

RedHack grubunun girişiminin ardından buna izin vermeyen Bilgi teknolojileri ve İletişimi Kurumu, Türkiye’den Google Drive, OneDrive, Dropbox ve GitHub gibi sitelere erişimi durdurdu. Sitelerde Berat Albayrak’a ait mail hesabından 20 GB verinin yayınlanmak üzere olduğu ve bu sırada erişimin engellendiği belirtildi.

Bugün gelen haberlere göre BTK Google Drive’ın Türkiye engelini kaldırdı. Artık ülkemizden bu siteye kolaylıkla giriş yapılabiliyor. Sözü geçen maillerin içeriğine ise ulaşılabiliyor. Ancak bu serbestliğin ne kadar devam edeceği bilinmiyor. Aynı içeriğin Yandex Disk’te de bulunduğu ve kısa bir süre içinde buranın da erişiminin engellenebileceği de gelen haberler arasında.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı