Google Play Store Üstünde Bir Uygulama Temizliği

Google şirketi, engelli kullanıcılara yardım edebilmek amacı ile Android mobil işletim sistemi üzerinde geliştiricilerin uygulamalarını iyileştirebilecek olduğu Erişilebilirlik Servisleri sunmakta.

Google Play Store Üstünde Bir Uygulama Temizliği
Google Play Store Üstünde Bir Uygulama Temizliği Mahmut Şahan
Bu içerik 943 kez okundu.

Google şirketi, engelli kullanıcılara yardım edebilmek amacı ile Android mobil işletim sistemi üzerinde geliştiricilerin uygulamalarını iyileştirebilecek olduğu Erişilebilirlik Servisleri sunmakta. Öte taraftan, bu servis ile  birlikte API’leri LastPass ve de Tasker gibi uygulamalar ise kullanıcı arayüzlerini oluşturabilmek ve öteki uygulamaları kontrol edebilmek amacı ile kullanabiliyor.  Görüne bakılır ise firma, bunları maksadı dışında kullanmakta olan uygulamaların Google Play Store üzerinden kısa bir sürede gitmesini istemekte.

Bundan sonra geliştiriciler, uygulamalarınında engelli kullanıcılara yardımcı olabilmek amacı ile Erişilebilirlik Servisleri’ni tam olarak nasıl kullanmakta olduğunu doğru bir şekilde açıklayamaz ise bu servis için bütün istekleri kaldırmak mecburiyetinde kalacak. Aksi durumda uygulama Play Store mağazası üzerinden de çıkartılmış bulunacak.

Güvenlik sebebi ile bu servislerle alakalı bir şekilde bu kararın alınmış olduğu göze çarpmakta. LastPass benzerindeki uygulamalar, kullanımda bulunan API’leri öteki uygulamalarda yer alan şifre alanının tanımlamak amacıyla kullanılmakta. Tabii ki de  her uygulama bu erişimin düzeyini doğru bir biçimde kullanmayadabilir.

Bu değişikliğin 100'lerce hatta binlerce sayıdaki uygulamanın uygulama mağazasına veda edecek olmasına neden olabileceği düşünülmekte. Geliştiricilerin Google sitesine bildirimde bulunmak amacıyla da 30 gün zamanı bulunmakta. Bakalım bundan sonraki süreç içerisine neler olacak?

google play store uygulama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi