Google, Project Ara projesi için ara verdi

Google, modüler telefonlar konusunda bizi epey umutlandırsa da; son zamanlarda bu projeden ses seda gelmemesi; ek bir duyurunun gelmesine sebebiyet verdi. İşte detaylar.

Project Ara, geçtiğimiz senelerde tasarımı ve algoritması çizilmiş, iskeleti ve altyapısı tamamı ile oluşturulmuş olan bir proje idi ve Google bu projeye marka bazında oldukça ümitle bakıyordu. Zira, modüler telefonun tarihte tek olacağı Project Ara projesi ile birlikte, pek çok performanslı cihazın önüne geçecek ve talebe göre donanım sağlayacak araçlar üretilebilecekti. Ancak, bir süre sonra bu projeye dönmeyen, geliştirmeleri ve modüllerin üretimini yapmayan Google, Project Ara hakkında açıklama da yapmamaya başlamıştı. Kısa süre içerisinde ise bunun nedeni belli oldu.

Projeye Ara Verildi

Project Ara, uzun süre sonra sessizliğini verilen ara ile bozmuş gibi görünüyor. Google, diğer projeler ile ilgilendiği için bir Android projesi olan Ara’ya son vermek değil ancak ara vermek durumunda kalmış. Diğer projeler ile ilgilenir ilgilenmez buna dönülmesi planlanıyor elbette; ancak ne zaman dönüleceği hakkında hala birtakım anlaşmazlıklar mevcut.

Bir Sene İçerisinde Dönebilir

Bu atılımın neden yapıldığı hakkında, detaylı bir açıklama yapılmasa da; muhtemelen şu an için amiral gemileri ile başa çıkamayacak kadar zayıf modüllerin üretiminden ötürü olabilir. Google, daha güçlü modüller için arka planda çalışmaya devam edecek diyen bir güruh mevcut. Google yeni bir proje ile gelecek diyen de, keza öyle. Ancak öyle ya da böyle Project Ara’nın bir sene içerisinde yeniden çalışmalara başlaması bekleniyor. İçerisindeki pek çok geliştiricinin modüler telefonlar konusunda umutlu konuştuğu Android cephesi ise; Project Ara konusunda şu an için sessiz.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı