Google, YouTube’a reklam veren 12 yaşındaki çocuğu affetti

Ünlü olmak için Google Adwars’ı kullanan 12 yaşındaki çocuk, bu ücretli uygulama sonrası gelen 100 bin Euro’luk faturayı görünce hayatının şokunu yaşadı.

Teknolojinin gelişmesi ve internet çağının başlaması ile her türlü işimizi internet üzerinden halleder olduk. İnternet kullanarak her işimizi kolaylıkla halledebildiğimiz gibi kolaylıkla şöhret kapılarını da aralayabiliriz.

Son yıllarda özellikle genç kesim ünlü olabilmek için internetten yararlanıyor. Hazırladıkları videoyu YouTube üzerinden yayınlayan ya da sosyal medya hesaplarında yayınlayan birçok genç dikkat çekmeyi başararak kısa zamanda ünlü olmayı başarıyor. Elbette ki internetten ünlü olmak maddi kazancın da bir anda artması anlamına geliyor.

Ünlü Olmaya Çalışırken Yüklü Borcun Altına Girdi

Buna benzer bir olay İspanya’da yaşandı. İspanya’nın Torrovieja şehrinde oturan 12 yaşındaki Jose Javier isimli çocuk arkadaşlarıyla kurduğu grubu tanıtmak için internet yolunu seçti. Çektikleri videoyu Youtube’dan paylaşan Javier, daha fazla kitleye ulaşabilmek için Google’ın ücretli uygulaması Adwords’u kullandı. Bu uygulama için annesinin kredi kartını kullanan 12 yaşındaki çocuğun ailesi gelen fatura karşısında şok oldu.

Adwords sayesinde daha fazla para kazanmanın hayallerini kuran Jose Javier, 100 bin Euro’luk bir fatura ile karşı karşıya kaldı. Aile gelen faturayla büyük şaşkınlık yaşarken, olayın yerel basında geniş yer bulması üzerine Google bir açıklamada bulundu.

Google’dan yapılan açıklamada, Javier’in küçük olması ve sadece hayalini gerçekleştirmek için böyle bir hata yapması nedeni ile sözü geçen ücreti almayacaklarını ifade etti.


Only registered users can comment.

Etkinlik Ajansı