Google'dan Yayıncılık Sistemi İçerisinde Önemli Bir Değişiklik

Yayıncılığın çok büyük bir oranda internet ortamına taşınmış olduğu günümüzde, haber platformlarınında ayakta kalabilmeleri için reklam gelirine ihtiyacı bulunmakta.

Google'dan Yayıncılık Sistemi İçerisinde Önemli Bir Değişiklik
Google'dan Yayıncılık Sistemi İçerisinde Önemli Bir Değişiklik Mahmut Şahan
Bu içerik 849 kez okundu.

Yayıncılığın çok büyük bir oranda internet ortamına taşınmış olduğu günümüzde, haber platformlarınında ayakta kalabilmeleri için reklam gelirine ihtiyacı bulunmakta. Fakat, son dönemler içerisinde reklam engelleyici yazılımların yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber bir takım yayıncı kuruluşlarda ücretli üyelik sistemine geçmeye başlamış oldu.

Günümüzde pek çok yayıncı platform reklam engelleyici kullanmakta olan kişilerin siteye giriş yapmasını engelleyip reklamları yeniden aktif etmesini istemekte. Ülkemiz içerisinde de aktif bir şekilde karşımıza çıkan ücretli abonelik sistemi içinde ise gelirlerini abonelikten elde etmekte olan yayıncı kuruluşlar kullanıcılara reklamlardan temizlenmiş bir platform sunmaktalar.

Kullanıcılarında bu ücretli yayınlara Google üzerinde arama yapıp değişik sitelerden ücretsiz bir biçimde ulaşabiliyor durumda olması ve yayıncıların çok büyük bir bölümünün bu durumdan şikayetçi bulunması internet devini harekete geçirmiş oldu.

İlk tıklama ücretsiz şeklindeki politikası ile  beraber kullanıcılara binlerce sayıdaki makaleye ücretsiz ulaşma şansı sunmakta olan Google şirketi, yayıncı durumdaki kuruşların bu programa  katılmaması durumunda makale ve de haberlerin hepsini indekslemiyor.

Bu hal ise tamamen internet yayıncılığına odaklanmış bulunan platformların çok ciddi bir trafik ve de  buna bağlı bir şekilde gelir kaybını yaşamasına sebep oluyor.

Bu problemin üstesinden gelebilmek amacıyla yayıncı kuruluşlar ile görüşmeler yaptıklarını belirten Google News bölümünün sorumlusu görevindeki Richard Gingras, gelecek günlerde fazlası ile esnek bir sisteme geçiş yapacak olduklarını açıkladı.

Esnek bir seçim sistemi ile beraber kaç tane makalenin ücretsiz bir şekilde sunulacak olduğu yayıncılar tarafından belirlenmeye başlanacakken abonelik ile ilgili işlemler fazlasıyla kolaylaştırılmış olacak.

Platformların bütün makalelerini indeksleyeceğini açıklamış olan Google şirketinin kullanıcıların platformlar içerisine abone olma ihtimalini çoğaltmayı hedeflediği belirtilmekte.

google news reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi