Google'ın Çalışma Şartları Hayret Edici Özellikte

Google şirketinin 'dünyadaki en kaçık iş yeri' şeklinde de bilinen ofisi içerisinde Google çalışanlarını şımartmak amacıyla dünyadaki en güzel oyun alanını anımsatmakta bulunan bir ofis sunmuş.

Google'ın Çalışma Şartları Hayret Edici Özellikte
Google'ın Çalışma Şartları Hayret Edici Özellikte Mahmut Şahan
Bu içerik 865 kez okundu.

Google şirketinin 'dünyadaki en kaçık iş yeri' şeklinde de bilinen ofisi içerisinde Google çalışanlarını şımartmak amacıyla dünyadaki en güzel oyun alanını anımsatmakta bulunan bir ofis sunmuş.

5bin sterlinlik uyku kozalarında öğle uykuları,karavanlarda toplantılar, köpekler için personel kartları, ve kantinde ücretsiz ıstakoz günlük hayatın olağan bir parçası.Çatıların üstündeki çayırlarda yetişen çilekler, üç şeritli olimpik yüzme havuzu, ses geçirmeyen 'uyku kozaları,’ kaşmir göz maskeleri ve kaz tüyü yorganlar.

Google, endüstride yaratıcılık teşvik eden eksantrik ofis alanlarıyla da adından söz ettirmeyi başarıyor. Gelecek sene inşası başlayacak olan 11 katlı, 1 milyar sterlinlik Google merkez binasının planları bir koşu pisti, basketbol sahası ve 24 saat boyunca açık masaj odaları içeriyor.

Ancak bazı söylentilere göre, Google çalışanların kilolarını kontrol ediyor, saçlarını kesiyor ve onlara gün içinde şekerleme yapmayı zorunlu kılıyor.

Google’da çalışmak isteyen başvuru sahipleri beş titiz röportaja tabi tutuluyor ve en zeki adaylar tespit ediliyor. Kusursuz CV’lere sahipleri adaylar bile, 'Bu ülkede her yıl kaç tane saç kesimi gerçekleşmekte?', 'Bu bina için bir tahliye planı tasarla' veya ‘Her bir odaya girdiğinizde bir şarkı çalacak olsa, o şarkı ne olur?” gibi soruların karşısında donup kalıyor.

Google'ın yeni İngiltere Genel Merkezinde, ‘ruh hali, yaratıcılık ve öğrenmeyi’ geliştirmenin yanı sıra 'uyanıklık ve verimliliği’ artıran 5 bin starlin uyku kozaları olacak. Üzeri kapalı, küre biçimindeki bu koltuklara, sırt üstü yatılıyor. 15 ila 20 dakikalık programlarda "yerçekimsiz" hissi vererek çalışan bu kozaların içerisinde rahatlatıcı müzik çalıyor. Koltuk, belirlenen sürenin sonunda kullanıcıları titreşim ve yanıp sönen ışıklarla uyandırıyor.

Yeni personel üyelerine 'Noogler' adını takan Google, içinde yaklaşık 20.000 kişinin bulunduğu eski çalışanlar grubuna ise 'Xoogler' olarak hitap ediyor. İşe aldığı insanları bu kadar özenle seçen Google, insanların şirketten ayrılmasına çok sıcak bakmıyor. Eski çalışanlarını Xoogler mezunlar ağına kaydediyor, ve danışmanlık, sunumlar ve ağ kurma etkinlikleri için sık sık eski çalışanlarıyla etkinlikler gerçekleştirip bağlarını koparmıyor.

Google’ın insan kaynakları departmanına verilen ad ‘POPS', çalışan İnsan Analistler çalışanlara alışılmışın dışında çok daha uygulamalı bir yaklaşım sergiliyor. Google çalışanları öğle yemeği tercihlerinden, spor salonunu ne kadar sık kullandıklarına dair her konuda anketlere tabi tutuluyor. Daha sonra elde edilen veriler şirket verimliliği ve hırsı ölçmek için kullanılıyor.


Google’ın 2012 yılında başlattığı ve kod adı 'Aristoteles' olan araştırma projesi, şirkette kusursuz bir ekip kurmak için gerekenleri analiz ediyor. Bulgulara göre eğer bir yönetici yeni işe alınmış birini ilk gününde selamlarsa, bu işçi ilerleyen 9 ay boyunca yüzde 15 daha verimli olacaktır.

Ancak bütün çalışanlar Google’ın onları bu kadar denetliyor olmasından memnun değil.


Gizliliğe önem veren Google,çalışanlarını eşlerine veya arkadaşlarına patronlarıyla konuştukları konuları anlatmalarının yasak olduğunu, ve Google’daki çalışma deneyimlerini başka iş görüşmelerinde paylaşmalarını yasak olduğunu açıkça belirtti.


Google yeni fikirler,yeni projeler amacıyla çalışanlarını iletişim kurmaya teşvik ediyor. Google'ın eski İngiltere genel müdürü Dan Cobley bu tercihi, “Kantin sıralarını uzun tutmaya çalışıyoruz çünkü insanların beklerken sohbet edeceklerini biliyoruz. Bu sohbetler daha sonra fikirlere, fikirlerde projelere dönüşüyor” diyerek açıkladı.


Google’da çalışmaya yeni başlayanlar genelde kantin ayrıcalıklarına karşı koyamayıp, ilk aylarda oldukça fazla kilo alıyor. Google sağlıklı bir işgücünü çok önem veriyor. Hatta Google çalışanların fit kalması için daha küçük porsiyonlarda servis ve tatlıları kantinin köşesine koymak gibi tekniklerde uyguluyor.

Google işçilerinin hobilerini önemsiyor ve onların hobilerine zaman ayırabilmeleri için olanak sağlıyor.Bu nedenle herhangi bir Google ofisinde kaya tırmanma duvarları, plaj voleybol sahaları, buz pateni pistleri, koşu parkurları, bowling salonları, basketbol sahaları, futbol sahaları, ping pong masaları ve masa oyunları odaları görebilmek mümkün.

Şirketin ofislerinin birçoğunda, hava geçirmez kapı kilitleriyle donatılmış, ses ve ışık geçirmeyen uyku odaları mevcut. Ama bu odalar fazla uyuyan çalışanlar tarafından suiistimal edilmekte olduğu söyleniyor. Gözlerini kapatmadan dinlenmek isteyen çalışanlar içinse spor salonları, saunalar ve masaj odaları içeren 'sağlıklı yaşam merkezleri’ de mevcut. Çalışanların birbirlerine iyi bir iş çıkardıklarını hissettiklerinde bir saatlik ücretsiz masaja çevrilebilen ‘masaj kredisi’ vermeleri mümkün.

google ofis çalışma şartları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi