Havacılığın Devleri Hibrit Uçakla Alakalı Toplandı

Günümüz yaşam koşullarında elektrikli araçların hakimiyeti her geçtiğimiz gün çoğalmaya devam ederken, elektrikli durumdaki motorlara geçiş gerçekleşmesi beklenilen bir başka alan olan havacılık sektörüyle alakalı 2 tane büyük üretici E-Fan X isimli proje ile bir araya gelmiş oldu.

Havacılığın Devleri Hibrit Uçakla Alakalı Toplandı
Havacılığın Devleri Hibrit Uçakla Alakalı Toplandı Mahmut Şahan
Bu içerik 687 kez okundu.

Günümüz yaşam koşullarında elektrikli araçların hakimiyeti her geçtiğimiz gün çoğalmaya devam ederken, elektrikli  durumdaki motorlara geçiş gerçekleşmesi beklenilen bir başka alan olan havacılık sektörüyle alakalı 2 tane büyük üretici E-Fan X isimli proje ile bir araya gelmiş oldu.

Elektrikli uçaklara geçme sürecine  çok büyük bir katkı sağlaması beklenilmekte olan proje için Airbus ile birlikte Rolls-Royce ve de Siemens ortak  olan bir çalışmaya imzalarını atacak.

Projenin asıl hedefi, BAe 146  isimli bölgesel yolcu uçağı içerisinde yer alan motorlardan bir tanesini elektrikli bir motor ile değiştirip hibrit bir tane yolcu uçağını geliştirmek.

Proje dahilinde uçakta bulunan turbofan motorlardan bir tanesi, 2 MW’lık bir  tane elektrik motoru ile değiştirilmiş olacak. Projenin en önemli ortakları arasından bir tanesi olan uçak üreticilerinden Airbus, elektrikli durumdaki motorun adaptasyon sürecinin yanında pillerin ana mimarisinden ve de uçuş kontrollerinden sorumlu  bir durumda olacak.

2 MW’lık güze sahip elektrikli motorun ve de elektronik güç kontrol ünitesinin üretimi de Siemens şirketine ait. Elektrikli motoru besleyecek durumdaki 2 MW’lık  bir jeneratör ve de jeneratör güç ünitesi de Rolls-Royce şirketi tarafından geliştirilmiş olacak.

Gelecek senelerde uçaklarda elektrikli motorların kullanılacak olduğu Airbus şirketininde kabul etmiş olduğu bir gerçek. Fakat, söz konusu  olan kuralların kanla yazılmış olduğu havacılık sektörü olduğundan işler otomobillere kıyas ile çok daha yavaş ilerlemekte.

Bunun dahilinde otomobillere 3 senede adapte edilebilmekte olan bir yeniliğin uçaklar içerisinde kullanılması, 10 ila 20 sene gibi çok uzun sürelere de mal olmakta. 

havayolu hibrit uçak airbus
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’e VPN Engeli
Çin’e VPN Engeli
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi
Bazı Ülkelerde Güncelleme İsminin Değişik Olacağı Belirtildi